Suriye bize 320 milyonluk kapı açıyor

Hürriyet Haber
24.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’yi 20 milyon nüfuslu bir pazar değil, 320 milyonluk Orta Doğu pazarına giriş kapısı olarak görüyoruz” dedi.

Erdoğan ve Suriye Başbakanı Naci Itri, Başbakanlık’ta Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın açılış oturumda konuştu. Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanması ve vizelerin kaldırılmasıyla ülkeler arasındaki serbest dolaşımın mümkün hale geldiğini vurgulayan Erdoğan, dünkü 50 anlaşmanın iki ülke arasındaki dış ticaret hacmini daha yüksek bir düzeye ulaşacağını kaydetti.

Bankalarımız şube açabilir

Türkiye’nin, GAP Projesi ile ilgili bilgi veren Erdoğan, Suriye’yi Orta Doğu’ya açılan bir ticaret kapısı olarak gördüklerini belirterek, “Suriye’yi 20 milyon nüfuslu bir pazar değil, 320 milyonluk Orta Doğu pazarına giriş kapısı olarak görüyoruz” diye konuştu. Türk inşaat ve bankacılık sektörüne ilişkin bilgiler da aktaran Erdoğan, Türk bankalarının Suriye’de şube açabileceğini, bu sayede de iki ülke arasındaki  ticaretin önemli bir ivme kazanacağını söyledi. Erdoğan, iki ülke halkının refah ve mutluluğu için ele ele vererek önemli adımlar atılabileceğini ifade ederek,  Türkiye’nin, Laskiye Havaalanı’nın yapımı ve özelleştirmeler gibi konularda Suriye’ye katkı sağlayabileceğini kaydetti.

Şam’da düzenlenen Türkiye-Suriye İş Konseyi toplantısında işadamlarına da seslenen Erdoğan, şöyle konuştu: “İşadamı istikrar arar, güven arar. Eğer, istikrar, güven yoksa iş adamı yatırım yapmaz. Bir başka ülkeye yatırım yapacaksa orada da onu arar. Eğer o ülkede istikrar varsa oraya gider, güven varsa gider yoksa gitmez. İstikrar olmayan yerden kazanç olur mu güven olmayan yerden kazanç olur mu? Tabii ki olmaz onun için bu iki sır kelime çok önemli. Şu anda hamdolsun Türkiye’de, Suriye’de bu iki kavram zemin buldu, yeri var.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı