GeriEkonomi Süpürgecilik tarihe karışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süpürgecilik tarihe karışıyor

Edirne'nin el zanaatı ürünlerinden süpürge, gelişen teknoloji karşısında temizlik aracı olarak önemini yitirince, süpürge ustaları da birer birer yok olmaya başladı.

Süpürge ustası İsmail Bilbaşar (70), kendisine sorulan soruları yanıtlarken, süpürge imalatçılığının önemini yitirmesi nedeniyle bu mesleğe gönül veren süpürge ustalarının da meslekten uzaklaştığını söyledi.

Eskiden süpürgeciliğin gıpta edilen bir meslek dalı olduğunu ifade eden Bilbaşar, şunları söyledi:

“Eskiden kız istemeye gittikleri zaman özellikle mesleği süpürgecilik olan kişilere istediği kızı verirlerdi. Bundan 50 yıl önce süpürgecilik mesleğinden çok iyi paralar kazanılıyordu. Şimdi ise süpürgecilerin yüzüne bakmıyorlar. Ben yaklaşık 60 yıllık süpürge ustasıyım ama meslekte yetiştirecek çırak bulamıyorum.

Edirne'de bir zamanlar 250 olan süpürge ustalarının sayısı 15'e düştü. Bir zamanların en gözde mesleği süpürgecilik, benim gibi bu işe gönül veren birkaç süpürge ustasının emekliye ayrılmasıyla son bulacak.”

Süpürgecilik mesleğinin dışardan sanıldığı gibi hiç de kolay olmadığını anlatan Bilbaşar, özellikle süpürge otlarının toplanması, sarılması ve kesilmesinin çok zahmetli bir iş olduğunu belirtti.

Süpürgecilik mesleği, Edirne Ticaret Borsası Süpürge Hali ile Kirişhane ve Bastanpazarı semtlerindeki atölyelerde sürdürülüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle