Süper Mario asisti yaptı top İspanya’da

Hürriyet Haber
08.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Euro bölgesini olası bir çöküşten kurtarma amaçlı yol haritasını ortaya koydu ancak şimdi sorumluluk, gururunu yenip yardım başvurusunda bulunması için İspanya tarafına geçti.

Reuters’ın yaptığı analize göre, Draghi ECB’nin üç yıl vadeye kadar sınırsız miktarlarda tahvil almaya hazır olduğunu söyleyerek piyasa beklentilerini karşılamanın da ötesine geçti. ECB’nin İtalyan patronu, kararla ilgili eleştirisini açıkça dile getiren Alman merkez bankası Bundesbank’ın muhalefetini dışlayarak otoritesini vurguladı. Draghi bütçe disiplini ve ekonomik reformlar konusunda da Euro bölgesi ülkeleri üzerindeki baskısını devam ettirdi.
Ancak Draghi’nin 2010 başından beri devam eden borç krizinden kurtulma rotası, İspanya’nın yardım talebinde bulunmasına bağlı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise hâlâ bundan kurtulmanın veya geciktirmenin yollarını arıyor. Diğer siyasi güçlükler ise Almanya Anayasa Mahkemesi’nin yardım fonlarıyla ilgili vereceği karar, Yunanistan’ın mali hedefleri tutturamaması ve Hollandalı, Alman ve Finlandiyalı parlamenterlerin yeni mali yardımlara karşı artan isteksizlikleri olarak sıralanıyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı