GeriEkonomi ‘Summers mektubu’ piyasaları coşturdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Summers mektubu’ piyasaları coşturdu

‘Summers mektubu’ piyasaları coşturdu
refid:24725209 ilişkili resim dosyası

Borsa 74 bini aştı, 1 ay sonra dolar 2 TL’nin altına döndü.

Larry Summers’ın Fed Başkanlığı adaylığından çekilmesiyle dolar 1.9870 TL’ye kadar düştü. Borsa son bir ayın en yüksek seviyesiyle kapandı. Gösterge tahvil faizleri de bir ay sürenin ardından yüzde 9’un altına indi.

Piyasalar bugün ve yarın ABD Merkez Bankası Fed’in gerçekleştireceği kritik toplantılar öncesi Fed Başkan adayı Larry Summers’ın çekildiğini açıklamasıyla coştu. ABD’nin faiz artırması gerektiğini ve gelişen ülkelere sermaye girişi sağlayan Fed tahvil alımının ekonomiye etkisinin sınırlı olduğunu savunan ekonomist Larry Summers Barack Obama’ya sunduğu mektupla Fed Başkanlığı adaylığından çekildi. Summers’ın mektubu piyasalarda beklenmedik derecede olumlu rüzgar estirdi.

1.98’E KADAR GERİLEDİ

Önce ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.80’e düştü. Bu durum gelişen ülkelerde ve Türkiye’de risk iştahını artırdı. Geçen hafta 2.02 TL’den işlem gören ve 27 Ağustos’tan beri 2 TL’nin altından satılmayan dolar dün 1.9895TL’ye kadar geriledi. Gösterge faizleri de 12 Ağustos’tan bu yana ilk kez yüzde 9’un altına inerek yüzde 8.74 oldu. Bu gelişmeler borsayı da pozitif etkiledi. Borsa yüzde 3.66 prim yaparak günü 74 bin 258 puandan kapadı.

KALICI OLMASI YURTDIŞINA BAĞLI

Uzmanlar borsadaki bu çıkışın uzun ömürlü olmasını dolar ve faizdeki gerileme trendinin devam etmesine bağlıyor. Gedik Yatırım Genel Müdürü Taner Özarslan Bist 100’ün bir süre 75 bin seviyelerinde soluklanmasını ve sektör hareketlerinin kuvvetlenmesini beklediğini belirtirken dolar ve faizdeki düşüş sürerse borsada 77 bin seviyesi üzerinin mümkün olduğunu söyledi. Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay ise pozitif hareketliliğin devamı için gözlerin yine yurtdışında olacağını belirtti. Merkez Bankası’nın bugün gerçekleşecek Para Politikası Kurulu toplantısında beklemede kalacağını tahmin eden Uskuay “Merkez Bankası faiz ve para politikası araçlarını hemen kullanmayacak. 2 TL altındaki dolar kuru seviyesinde bu silahlarını harcamak istemeyecek” diye konuştu. İntegral Menkul Değerler Araştırma Analisti Tuğba Özay da faiz koridorunun alt, üst bantlarında ve munzam cephesinde değişiklik beklenmediğini Rezerv Opsiyon Katsayısı’nda 50 baz puan indirime gidilerek piyasalarda 2 milyar dolar likidite sağlanabileceğini belirtti.

DÜNYAYI DA ETKİLEDİ

Larry Summers’ın adaylıktan çekilmesi uluslararası piyasalarda neredeyse her cephede olumlu etki yarattı. MSCI Tüm Dünya Ülkeleri Endeksi, yüzde 0.6 yükselerek Haziran 2008’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. ABD borsaları da olumlu yükseliş sergiledi. S&P 500 vadelileri yüzde 1.1’lik sıçrama gerçekleştirdi. Almanya’da DAX Endeksi yüzde 1.2 yükselişle 8 bin 614 puanla tüm zamanların rekorunu kırdı.

Şimdi gözler Fed’de

MERKEZ Bankası’nın Para Politikası Kurulu’nda (PPK) keskin bir politika değişikliğini tercih etmeyeceği beklenirken Fed’in tahvil alım azaltımına başlayıp başlamayacağı yakından takip edilecek. Fed’in Ben Bernanke Başkanlığı’nda son kez toplanacak Fed’in 10-20 milyar dolar arası bir azaltıma gideceği bekleniyor.
Tuğba Özay azaltımın bu rakamdan aşağı seviyede başlaması durumunda doların 2 TL altında tutunabileceğini tahmin etti.
Gökhan Uskuay da ABD’den gelen istihdam verilerinin henüz sürdürülebilir büyümeye işaret etmediğini belirtirken “Kendi planları çerçevesinde varlık alımlarını kısabilirler. Ancak bunun yanında faiz artırımı için belirledikleri yüzde 6.5 işsizlik
hedefini yüzde 6’ya düşürerek gelişen ülkeler için daha dengeli bir rota ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Başçı ‘1.92 TL olacak’ demişti

DOLAR 23 Ağustos’ta ABD Merkez Bankası Fed’in Temmuz ayı toplantı tutanaklarının açıklanmasıyla 2 TL’yi görmüştü. 27 Ağustos’ta Anadolu Ajansı Finans Masası’nda konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı “Dolar yılsonunda 1.92 TL’yi görürse kimse şaşırmamalı” demiş bu açıklamanın ardından dolar yükselerek 2 TL üzerine yerleşmişti. Uzmanlar Başçı’nın bu tahmini yapmasında yurtdışında olumlu yönde gelişmeler yaşanacağını öngörmesinin etkili olduğunu belirtmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle