GeriEkonomi Sümer Oral: 4 trilyonluk kredi haftaya kasada
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sümer Oral: 4 trilyonluk kredi haftaya kasada

Maliye Bakanı Sümer Oral, bir hafta içinde 4 trilyon 205 milyar doların Merkez Bankası ve Hazine'nin kasasına gireceğini söyledi. Oral, "Programı aynen koruyacağız" dedi.

Oral, TBMM Genel Kurulu'nda ele alınan Maliye Bakanlığı ve Gelir Bütçesi üzerinde konuştu. Oral, önümüzdeki bir hafta içinde, Merkez Bankası ve Hazine'nin kasasına 2 trilyon 820 milyar doları IMF'den, 385 milyon doları Dünya Bankası'ndan, 1 milyar doları da uluslararası piyasalardan sendikasyon kredisi olmak üzere toplam 4 trilyon 205 milyar dolar gireceğini söyledi.

Yaşanan ekonomik dalgalanmaya karşı zamanında müdahele edilmediğine ilişkin eleştirilerin de doğruyu yansıtmadığını savunan Maliye Bakanı Oral, Türkiye'ye bu kadar kısa sürede 4 trilyon 205 milyar dolar kredi temin edildiğini anlatarak, ''Programı aynen koruyacağız'' dedi

133 katrilyonluk karapara

Karaparanın önlenmesine ilişkin 1996'da yapılan yasal düzenlemenin yanısıra, idari ve hukuki bazı önlemlerin da alınması gerektiği üzerinde duran Oral, karaparayla mücadele çerçevesinde toplam 561 dosya açıldığını, bunlardan 269'unun incelendiğini ve 117'sinde suç unsuruna rastlandığını söyledi. Bu 117 dosyadan 44'ünün savcılığa sevkedildiğini, 73'ünün ise bir üst incelemeye tabi tutulduğunu bildiren Oral, soruşturma sonucu ulaşılan kara para miktarının 133 katrilyon 8 trilyon lira olduğunu söyledi.

Sahte belge düzenlenmesi konusunda 15 ilde incelemeler yapıldığını ifade eden Oral, binden fazla mükellefin incelendiğini, 263 olayın savcılığa sevkedildiğini kaydetti.(AA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle