GeriEkonomi Sudan’a aküyle enerji verecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sudan’a aküyle enerji verecek

Sudan’a aküyle enerji verecek
refid:23421262 ilişkili resim dosyası

Yatırımlarını genişletme kararı alan İnci Akü, Sudan’ın en büyük sanayi kuruluşu Giad ile ortak fabrika açıyor.5 milyon dolarlık yatırımla 2014 yılında üretime başlayan fabrikanın, 2015 yılında İnci Akü’ye 20 milyon dolarlık katkı yapması bekleniyor.

Aküye olan talebin otomotiv sektörü dışındaki alanda da her geçen gün artmasıyla birlikte 2012 yılında yüzde 20 büyüyen İnci Akü, Sudan’da fabrika açıyor. Sektörel ihtiyaçları görerek, büyüyebilecekleri alanları keşfedip, yatırımlarını genişletme kararı alan İnci Akü, Sudan’ın en büyük sanayi kuruluşu Giad ile ortak fabrika açıyor. Giad’ın bir alt grubu olan Saria birlikte hareket edeceklerini söyleyen İnci Akü Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Paker, “Lisans vererek burada üretime başlayacağız. İlk etapta 5 milyon dolarlık bina ve makine yatırımı yapacağız. 2015 yılında yeni fabrikanın tam üretime geçmesiyle birlikte ciromuza yaklaşık 20 milyon dolarlık katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

GÖRÜŞMELER 4 YIL SÜRDÜ

İnci Akü olarak 1998 yılından bu yana Rusya ve Ukrayna’daki tesislerle o bölgede faaliyet gösterdiklerini ve büyümenin tetikleyicisi olarak gördükleri yeni coğrafyalarda biraz daha büyümek istediklerini anlatan Göksel Paker, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Otomotivden tarıma, elektronik eşyadan zirai makinelere kadar pek çok sektörde varolan Sudan devlet şirketi Giad ile akü üretimi yapacağız. Giad’ın bir alt şirketi olan Saria birlikte hareket ediyoruz. Yaklaşık 3-4 yıldır görüşüyorduk. Sonunda tesisi kurmak üzere düğmeye bastık. Hedefimiz de 2013 yılı içinde tesisi devreye alabilecek aşamaya gelmek. Öncelikli hedefimiz iç pazar. Sudan’ın gümrük birliği anlaşması olduğu bölge ülkelere de otomobil aküsü ihracatı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

İLK 10 ARASINA GİRECEK

Ortadoğu’da daha çok Afrika pazarına yönelik üretim yapmayı planladıklarını ancak Afrika’ya yönelik başka projelerinin de olduğunu belirten Göksel Paker, şunları söyledi: “2023 yılına paralel olarak İnci Akü’yü dünyada ilk 10 akü üreticisinden biri yapmak üzere vizyonumuzu yeniledik. Yani sadece otomotiv sektöründe olmayacağız. Otomotiv dışında da enerji depolama ihtiyacı olan bir çok sektörde varolmak ve gelişmek istiyoruz. Afrika’daki pazarlar biraz zor. Buradaki projelerimiz dikkatli bir şekilde yürütüp gelişimi gördüğümüz zaman farklı girişimlerle birlikteliklerin türünü değiştirmeyi düşünüyoruz.”

Enerji kaynağı sonsuz asıl sorun depolamada

Dünyanın aslında sonsuz bir enerji kaynağı olduğunu fakat asıl sorunun enerjiyi depolama problemi olduğunu savunan Göksel Paker, şu değerlendirmeyi yaptı: “Enerji depolaması son yıllarda çok daha önemli bir hale geldi. 2011 yılında Manisa OSB’de yeni bir fabrika kurduk. Burada endüstriyel aküler diye tabir ettiğimiz ve adını Inci Battery diye koyduğumuz markamızla yeni ürünler üretmeye başladık. Kapalı alanlarda çalışan forktlift gibi elektriklenmiş taşıtlar için piller üretiyoruz. Deniz araçları için de piller geliştiriyoruz. Pazarın ihtiyaçlarına ve müşteri beklentilerine göre Ar-Ge çalışması yapıyoruz. Ciromuzun yüzde 3’üne yakınını Ar-Ge’ye harcıyoruz.”

Kesintisiz iletişimde akünün payı büyük
 
Telekom sektörüne yönelik ürettikleri ürünlerle bugün baz istasyonlarının kesintisiz bir şekilde enerjiye ulaşmasını sağladıklarını belirten Göksel Paker, “Telekom pazarına sunduğumuz jel akülerimiz de teknelerde ve güneş enerjisinin depolanıp daha sonra kullanılması için tercih ediliyor. Türkiye’de bu ürünler için gelişmiş bir pazar yok ama Avrupa’da var. Türkiye’de bu yıldan itibaren bu pazarın gelişebileceğini öngörüyoruz.”

Akünün hacmi 1.5 milyar lira

AKÜ sektörünün Türkiye’deki hacminin 1.5 milyar lira seviyesinde olduğunu, bu payın 3’te 2’lik kısmını yerli akülerin temsil ettiğini belirten Göksel Paker, şu bilgileri verdi: “2012 yılında 270 milyon TL ciroya ulaştık. Yüzde 20 oranında büyüdük. Bu yıl 300 milyon liranın üzerine çıkmayı öngörüyoruz. Üretimimizin yüzde 60’ını 72 ülkeye ihraç ediyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle