GeriEkonomi Su ürünleri ihracatında hedef 40 milyon dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Su ürünleri ihracatında hedef 40 milyon dolar

Su ürünleri ihracatında hedef 40 milyon dolar
refid:24695214 ilişkili resim dosyası

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, yeni oluşturulacak pazarlarla su ürünlerinde bu yıl 40 milyon dolar civarında ihracat yakalamayı hedeflediklerini belirtti.

Yamanyılmaz, düzenlediği basın toplantısında, Akdeniz'de 15 Eylül'de trolle balık avlama sezonunun açılacağını ve yaklaşık 150 gündür balıkçıların bugün için hazırlandığını bildirdi.

Son yıllarda Ortadoğu'da yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihracatta genel bir düşüşün olduğunu, bundan dolayı da 2011'e göre su ürünlerindeki ihracatta da yüzde 50'ye yakın düşüşün olduğunu vurgulayan Yamanyılmaz, yeni pazarlar oluşturarak ihracatın önünü açmaya çalıştıklarını söyledi.

Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerine yönelik çalışmalar yapacaklarını ifade eden Yamanyılmaz, "500 civarında Mersin'de balıkçı teknesi bulunmakta. Sektör olarak ihracat yapan 5-6 firma var. En önemlisi halka balığın ne olduğunu tanıtmak adına ikramlarda bulunarak balık etinin farkını göstermek isitoyuruz" dedi.

İhracatlarının su ürünleri bazında Mersin genelinde 20 milyon dolar civarında olduğunu aktaran Yamanyılmaz, "2023 hedefimiz olan 5 milyar dolara inşallah yeni balık hali projemizin tamamlanmasıyla daha emin adımlarla ilerleyeceğiz. Yeni oluşturacağımız pazarlarla, su ürünlerinde bu yıl 40 milyon dolar civarında ihracat yakalamayı hedefliyoruz. Ortadoğu'daki karışıklık hali biterse bu rakamların daha da artacağına inanıyoruz. İhracatımız genellikle levrek, çupa, barbun, tekir, karides ve kupes türlerinden oluşuyor" diye konuştu.

Mersin'deki balık halinin ihtiyaca cevap vermediğine de değinen Yamanyılmaz, yeni hal için çalışmaların sürdüğünü, 50 bin metrekarelik alanda yapılacak yeni yerde mezat salonları, balıkçı barınağı, soğuk hava depoları ve perakende satış yerlerinin olacağını anlattı.

Balık sezonunun açılışına özel bir gün tertipleyeceklerini ve bunu geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini de aktaran Yamanyılmaz, Çamlıbel Mahallesi'ndeki balıkçı barınağı önünde 15 Eylül'de saat 16.00'da yapılacak etkinliğe tüm Mersin halkını beklediklerini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle