Strauss-Kahn’ın düşüşü Sarkozy’e hediye oldu

Lysiane Gagnon / The Globe and Mail
31.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

IMF’in eski Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın düşüşü, yönetmenliğini Brain De Palma’nın yaptığı ve başarılı bir yöneticinin düşüş hikayesini anlatan The Bonfire of the Vanities’de (Şenlik Ateşi) anlatılan hikayeden bile şaşırtıcı, kimsenin düşünmeye cesaret bile edemeyeceği bir olay oldu.

14 Mayıs sabahında, bir zamanlar evrenin en güçlü adamlarından biri olarak gösterilen, sadece dünyanın en önemli kurumlarından birinin başkanı olmakla kalmayıp, 2012’de Fransa Cumhurbaşkanlığına aday olacak ve belki de Fransa Cumhurbaşkanı olacak Strauss-Kahn,  IMF eski Başkanı, kendini New York’ta bir ceza evinde uyuşturucu satıcısının yanında otururken buldu.

  

Sarkozy’nin karşısıdaki Sosyalist aday olan Strauss-Kahn, New York’ta kaldığı bir otelde, otel çalışanlarından birine cinsel saldırıda bulunmakla suçlandı.

 

Bu gelişmenin ardından, Strauss-Kahn IMF Başkanlığından istifa etti ve siyasi kariyerini de bu şekilde bitirmiş oldu. Bu akıllara bile gelmeyecek olay, Fransa’da siyaset sahnesini de etkiledi. Anketlere göre, birçok kişi Strauss-Kahn’ın tuzağa düşürüldüğüne inanırken, yaşanan skandalı mantıklı bir şekilde açıklayacağına inanıyor.       

 

Anketlerde aynı zamanda Strauss-Kahn, Fransa’nın en popüler politikacılarından biri olarak gösteriliyor.    

 

 

SARKOZY ŞAMPANYA PATLATIYOR OLABİLİR

En büyük rakibinin beklenmedik bir skandalla saf dışı kaldığını gören Sarkozy’nin ise ağırbaşlı bir tavır takındığı görülürken, Elysee Sarayı’nın kalın duvarları arkasında, keyif şampanyaları patlatıyor olabilir.

 

Strauss-Kahn’ın saf dışı kalmasının ardından, Sarkozy’nin, her ne kadar son dönemde ülkedeki popülerliğini kaybetmesine rağmen, yeniden Cumhurbaşkanı seçilme şansı arttı.

 

Sarkozy’nin yeniden seçilme şansını tetikleyen bir diğer faktör de, şarkıcı ve söz yazarı eşi Carla Bruni. Bruni’nin hamileliği ve Ekim’deki doğumu da süreci olumlu etkileyebilir. Sarkozy’nin 2012 baharında gerçekleştireceği seçim kampanyası sürecinde, çocukları altı aylık olacak ve seçmenler bir bebeğin en sevimli hallerinden biriyle karşı karşıya kalacak. Çocuğun kız olması, Sarkozy için çok daha güzel bir gelişme. Çünkü Fransa Cumhurbaşkanı’nın üç oğlu, Carla Bruni’nin ise bir oğlu var.

 

Bu yüzden, sosyalistlerin gözden düşen kahramanlarının karşısında, aile babası ve sadık bir koca olarak, Sarkozy’nin şansı daha yüksek olabilir.

<ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı, The Globe and Mail’de  “Strauss-Kahn’s downfall is a gift to Sarkozy” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

 

 

<ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

<ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı