GeriEkonomi Stopajlı ilk ihaleye yoğun ilgi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stopajlı ilk ihaleye yoğun ilgi

Stopajlı ilk ihaleye yoğun ilgi
refid:3794096 ilişkili resim dosyası

Hazine, faizinden yüzde 15 oranında stopaj yapılacak olan ilk bono ihalesinde yüzde 14.73 yıllık bileşik faiz oranıyla hedeflediği gibi 1 milyar 815 milyon YTL borçlandı. İhale, stopaja rağmen yoğun taleple karşılaştı.

Hazine’nin beş yıl vadeli altı ayda bir değişken faiz ödemeli tahvillerin kupon oranını belirlemek amacıyla düzenlediği altı ay vadeli referans bono ihalesi 5 milyar 560 milyon YTL ile yoğun bir ilgi gördü. Ancak Hazine, teklifin daha önce açıkladığı borçlanma limitine uygun olarak 1 milyar 987 milyon YTL’lik kısmını ortalama 93 bin 359 YTL’lik ıskontolu fiyatla karşıladı.

İhalede net borçlanma hedeflendiği gibi 1 milyar 855 milyon YTL oldu. Söz konusu bonoların yıllık basit faizi yüzde 14.23, bunun yıllık bileşik getirisi ise yüzde 14.73 olarak hesaplandı. Yüzde 15 oranındaki stopaj dikkate alındığında söz konusu bononun tasarruf sahibine yıllık bileşik bazda getirisi net yüzde 12.5’e denk geliyor.
  
Hazine yarın ise 20 ay vadeli YTL cinsinden iskontolu ve yine YTL cinsinden 5 yıl vadeli altı ayda bir değişken kupon ödemeli tahvil ihaleleri düzenleyecek. Hazine çarşamba günü 8 milyar 34 milyon YTL tutarında iç borç ödemesi yapacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle