GeriEkonomi Stopaj kararnamesi yeni hükümete kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stopaj kararnamesi yeni hükümete kaldı

Mevduattan kesilen yüzde 13.2 oranındaki stopajın, yarıya indirilmesine ilişkin kararnamenin, yeni kurulacak hükümete bırakıldığı öğrenildi. Anasol-D Hükümetinin krize yönelik önlemler paketinde yer alan ve yetkililerce bu yılbaşından itibaren 6.6 oranına çekileceği açıklanan mevduattan kesilen stopaj konusunda, bugüne dek resmen bir değişiklik yapılmadı. Bu durum bankacılık sektöründe hangi oranın uygulanması gerektiği konusunda tereddüde yol açtı.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, bu konuda henüz Hükümet'e sevkedilen herhangi bir kararname olmadığını söyledi. Yılbaşının ilk haftasının hükümet kurma çalışmalarıyla ve çok yoğun bir trafik içinde geçtiğini hatırlatan yetkililer, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘Aslında kararname hazırlamakta herhangi bir güçlük yok. Ancak bunun Hükümete sevkedilmesi ve bütün bakanların imzalaması belli bir süreyi gerektiriyor. Bu süre içinde yeni hükümet kurulma olasılığı da olduğu için, bu düzenleme yeni hükümetin tasarrufuna bırakılmış gibi görünüyor.''

Yetkililer, bazı bankaların ‘‘Hükümet böyle söz verdi'' diye, kararname çıkmadan stopaj oranlarının 6.6'dan uygulamasının doğru olmadığını da vurgulayarak, ‘‘Bu yasal değil. Bankaların zararına olur'' uyarısında bulundular.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle