GeriEkonomi Stok tükensin diye Afrodit’i ‘elma güzeli’ ilan ettik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stok tükensin diye Afrodit’i ‘elma güzeli’ ilan ettik

AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yüksektepe, mitolojide güzellik tanrıçası olan Afrodit’i ‘ilk elma güzeli’ ilan etti.

TBMM’de elma üreticilerinin sorunlarını anlatmak için düzenlediği basın toplantısında mitolojide elmanın ‘güzellere layık ve güzelleştiren bir meyve’ olarak tanımlandığını anlatan Yüksektepe, Afrodit’in hikayesini de şöyle anlattı: ‘Tanrı Zeus güzellik yarışması düzenlenmesini ister. Tanrıçalar kraliçeyi İda Dağı’nda yaşayan yakışıklı çoban Paris’in seçmesini isterler. Paris, Zeus’un karısı Hera, Tanrıça Athena ve Afrodit’in katıldığı yarışmada Afrodit’i seçer ve elmayı ona verir.’

80 BİN TON FAZLA VAR

Yüksektepe üreticilerin deposunda 80 bin ton elmanın beklediğini belirterek Tarım Bakanlığı’nın cezaevleri, yatılı okullar ve askeri birliklerde elma tüketimini artırmak için Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Adalet Bakanlıkları ile görüşmelerini sürdürdüğünü söyledi. Sağlık deposu olan elmanın tüketiminin artması için kampanyalar düzenleneceğini belirten Yüksektepe, elde kalan elmaların meyvesuyu fabrikalarına verileceğini kaydetti. Çocukları bol bol elma yemeğe çağıran Yüksektepe, elma üreticilerine de ‘ihraçta ton başına 40 dolar destek’ müjdesi verdi.

Afrodit efsanesi nedir?

Thetis ile Peleus’un düğününe davet edilmeyen Eris, Athena, Hera ve Afrodit’in bulunduğu yere altın bir elma atar. Elmanın üzerinde ‘En güzele’ yazılıdır. Zeus, en güzel tanrıçayı İda Dağı’ndaki çoban Paris’in seçeceğini bildirir. Paris, üç tanrıçadan en güzelinin Afrodit olduğuna karar verir ve altın elmayı ona verir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle