GeriEkonomi Stok artışı petrol fiyatlarını düşürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stok artışı petrol fiyatlarını düşürdü

ABD'nin akaryakıt stoklarındaki artışın yanısıra, dünya genelinde petrole talebin zayıflaması nedeniyle, petrol fiyatları Asya borsalarında bugün son 14 ayın en düşük düzeyine indi.

Singapur borsasında Amerikan Batı Teksas ham petrolünün Ağustos ayı teslimatı varil fiyatı 19 sent düşüşle 24 dolar 70 sente indi. Bu ham petrolün varil fiyatı New York borsasında dün gece 68 sent düşmüştü.

Borsada ham petrolün varil fiyatı son dokuz günde 3.5 dolardan fazla (yüzde 12 oranında) geriledi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (IEA), ham petrol stoklarının geçen hafta 7 milyon varil artışla 27 milyon varili aştığını, geçen yılın bu dönemindeki düzeyine göre de yüzde 9 arttığını bildirdi. Bu durumda, ABD'deki petrol rafinerilerinde işleme kapasite kullanım oranının da gerilediği anlaşıldı.

Bu arada, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistanlı bir yetkilinin, "Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı'nın 26 Eylül'deki toplantısı öncesinde üretimi kısabileceğini" söylemesi, fiyat düşüşlerine pek engel olamadı. Suudi yetkili, "Global petrol talebindeki azalış ve üretim fazlası karşısında, OPEC ve diğer üreticiler, günlük üretimi muhtemelen 500 bin varilden fazla düşürecek" demişti.

Irak haricinde 10 OPEC üyesinin günlük ham petrol üretimi 24.2 milyon varil civarında.

OPEC GENEL SEKRETERİ RODRIGUEZ: "PETROL TALEBİ ARTACAK"

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve diğer global kuruluşların petrol talebinde bu yıl önemli oranda azalış yönündeki tahminlerine karşın, OPEC Genel Sekreteri Ali Rodriguez, toplam petrol talebinin çok daha fazla artacağını söyledi.

Rodriguez, OPEC Haber Ajansı OPECNA'ya verdiği demecinde, günlük global petrol talebinin bu yıl ortalama 850 bin varil artacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Rodriguez, üretim düzeylerini düşürmek için şimdilik karar alınmadığını, böyle bir tedbirin akabinde gerekli olması halinde, zamanında duyurulacağını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle