GeriEkonomi Stiglitz: Bırakın Fiorina’yı Dünya Bankası’na Derviş gelsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stiglitz: Bırakın Fiorina’yı Dünya Bankası’na Derviş gelsin

Dünya Bankası başkanlığı için yarış hızlanırken bankanın eski başkan yardımcılarından Joseph Stiglitz, yoksullukla savaşta ‘doğru general’ adaylarından biri olarak Kemal Derviş’i de gösterdi. Stiglitz, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Wolfowitz ile HP’nin eski CEO’su Fiorina’nın adaylığına ise karşı çıktı.

EN İYİLER ADAY OLMALI:

ABD eski Başkanı Bill Clinton’un eski danışmanı ve Nobel ödüllü ekonomist olan ve halen de ABD’deki Columbia Üniversitesi’nde ekonomi profesörü görevi yapan Stiglitz, Tayvan’da yayınlanan Taipei Times’daki makalesinde Dünya Bankası başkanlığı üzerinde durdu. Stiglitz, ‘Üçüncü dünyada yoksuluğu azaltmak, dünyanın karşı karşıya bulunduğu en büyük zorluktur. Bu demek ki Amerikalı olmazsa bile, en iyileri ve en parlakları Dünya Bankası başkanlığı için aday olmalı’ diye yazdı.

ABD’Lİ OLMASI GEREKMEZ:

Dünya Bankası başkanının nasıl seçileceğinin 60 yıl önce belirlendiğini, demode bir sistem olduğunu savunan Stiglitz, bu sisteme göre IMF’nin bir Avrupalı, Dünya Bankası’nın ise bir Amerikalı tarafından yönetildiğini anımsattı. Joseph Stiglitz, Dünya Bankası başkanlığı seçiminin ‘Cumhuriyetçi Parti’ye bağlı bir Amerikalı olmalı’ düşüncesiyle sınırlanmasının yanlışlığına dikkat çekerken, isimleri geçen ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ve Hewlett-Packard’ın eski CEO’su Carly Fiorina’nın, ekonomik gelişme ve finansal piyasalar konusunda gereken eğitim ve tercübeden yoksun olduklarını savundu.

KRİZİ BAŞARILI YÖNETTİ:

Ekonomik gelişme konusunda üstünlüklerini gösteren, siyasi ve yönetim yeneteği olan birinci sınıf şahsiyetlerin bulunduğuna dikkat çeken Stiglitz, en uygun adayları söyle sıraladı: ‘Yale Üniversitesi doktorası olan ve aynı üniversitede ders veren Meksika eski Cumhurbaşkanı Ernesto Zedillo, Pricenton Üniversitesi doktorası olan Brezilya eski Merkez Bankası Başkanı Arminio Fraga ve Dünya Bankası eski Başkan Yardımcısı, Princeton’da ders vermiş olan ve hazine bakanı olarak Türkiye’nin krizlerinden birini başarılı bir biçimde yöneten Kemal Derviş.’

BAŞKASI KABUL EDİLMEMELİ:

Stiglitz, dünyanın ‘bu çaptaki adayların altındaki bir kişiyi kabul etmemesi’ gerektiğini vurguladı. Sanayileşmiş ülkelerin çoğunun Irak savaşı konusunda ABD’ye karşı çıktığını anımsatan Stiglitz, milyarlarca insanın yaşamının yoksuklukla mücadeleye bağlı bulunduğunu, bu nedenle yoksullukla savaşta ‘doğru general’ seçilmesinin daha az önemli olmadığını savundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle