GeriEkonomi Steve Jobs: Bilgisayar devleri fikirlerimizi çalıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Steve Jobs: Bilgisayar devleri fikirlerimizi çalıyor

Apple Başkanı Steve Jobs Paris Apple Expo’da düzenlediği basın toplantısında ilginç mesajlar verdi. Pankereas kanseri tedavisini yarım bırakarak Kaliforniya’dan Paris’e gelen Jobs, iTunes’ta satılan müzik eserlerinin fiyatının artırılması halinde korsanlığın artacağını söyledi.

Jobs bilişim alanında faaliyet gösteren dev şirketlerin Apple’ın fikirlerini çaldığını bildirdi.

BİLİŞİM dünyasının efsane isimlerinden Steve Jobs, Apple’ın yarattığı müzik sitesi iTunes’un en büyük rakibinin bilgisayar korsanları olduğunu, bilgisayardan müzik eserleri yüklemenin bedelinin yükselmesi durumunda korsanlığın artacağını söyledi. Apple tarafından Paris’te düzenlenen Apple Expo etkinliğinde sınırlı sayıda gazetecinin sorularını yanıtlayan Jobs, bazı müzik şirketlerinin Apple’a ait iTunes internet sitesinden indirilen müzik eserlerine ödenen bedellerin yükseltilmesini istediğini, ancak bu noktada bir denge sağlanamadığı taktirde korsan müzik kullanımının artacağını bildirdi.

VAKTİMİZ YOK:

Yıllık cirosu yaklaşık 500 milyon dolar olan ve 21 ülkede hizmet veren Apple müzik sitesi iTunes’un daha fazla ülkede hizmet vermesi için çalışmalar yaptıklarını ancak Apple’ın hızlı yükselişi nedeniyle bu konuda yeterli vakti harcayamadıklarını bildirdi. ITunes’ta 2 milyon civarında şarkı olduğunu, farklı ülkelerin şarkılarını da iTunes’a eklemeye çalıştıklarını hatırlatan Jobs, internet üzerinden müzik satma uygulamasının çok yeni bir uygulama olduğunu kendilerine biraz zaman tanınmasını istedi. ITunes üzerinden mobil operatörler aracılığıyla müzik satış konusunda olumlu beklentiler içinde olmadığını belirten Jobs, ‘Bu gün bir şarkıyı mobil yüklemenin bedeli 3 dolar, ancak bilgisayardan direkt yüklersen 1 dolar veriyorsun, insanlar neden 1 dolara yapacakları işi 3 dolara yapsın ki’ diye konuştu.

RADYO FAZLA GELDİ KOYMADIK:

Steve Jobs, Apple tarafından 2 yıl önce üretilen ve 2005 yılında 31 milyon adet satılması beklenen iPod’a, müşteri talep etmediği için radyo koymadıklarnı söyledi.Apple ‘ın temel felsefesinin kolay kullanımlı mükemmel cihazlar yaratmak olduğunu vurgulayan Jobs, iPod üzerine bir kez radyo kondu mu bu uygulamadan geri dönülemeyeceğini bu nedenle iPod üzerine bu tür eklerin dikkatle yapılması gerektiğini savundu. Steve Jobs Paris Apple Expo’da düzenlediği soru- cevap toplantısında rakiplerine de çattı. Bir gazetecinin, ‘Mac’lerde var olan iChat içeriği neden Microsoft işletim sistemi Windows’ta yok?’ şeklindeki sorusuna, ‘Bunu Microsoft’a sorun, herkes ekmeğini kazanmayı bilmeli’ yanıtını verdi. Jobs geleceğe ilişkin vizyonu sorulduğunda da, ‘Bu tip sorulara yanıt vermiyorum. Rakiplerimiz bizim düşüncelerimizi kopyalıyor. Microsoft bizi yazılımda, Dell donanımda kopyalıyor’ diye konuştu.

Türk tüketicilerini iPod’suz bırakmayacağız

APPLE’ın 99 ülkeden sorumlu Güney ve Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika Bölge Satış Başkanı Jaques Gourlet, Türk kullanıcıları iPod’suz bırakmayacaklarını, Apple’ın yeni ürünü iPod Nano’nun Ekim ayının ortasında ve yeterli sayıda Türk pazarında olacağını söyledi. Apple tarafından Paris’te düzenlenen Apple Expo’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gourlet, iPod talebinde dünya çapında yaşanan patlama nedeniyle Türkiye’ye yeterli sayıda iPod gönderilemediğini, ancak Çin’de açılan 3 yeni üretim birimi ile bu sorunun aşıldığını bildirdi. IPod’un bu kadar başarılı olmasını kendilerinin de beklemediğini vurgulayan Gourlet,’Hazırlıksız yakalandık ve her 3 ayda bir katlanarak artan talebe yetişemedik’ dedi.

Türkiye’nin Apple açısından Avrupa’nın en önemli pazarlarından birisi olduğunu belirten Gourlet şöyle devam etti: ‘Türkiye Almanya’dan sonra Avrupa’nın ikinci büyük ülkesi. Türk tüketicisi Avrupalı tüketicinin gösterdiği eğilimleri gösteriyor. Türkiye’de bütün ürünlerimizi satıyoruz. Geçtiğimiz yıl Avrupa’da yüzde 60, EMEA’da yüzde 80 Türkiye’de yüzde 92 büyüdük. Bu büyüme oranı aynı zamanda Türkiye’nin potansiyelini gösteriyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle