GeriEkonomi Star'ın yalanına tazminat cezası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Star'ın yalanına tazminat cezası


Star Gazetesi, Doğan Holding ve Doğan Yayın Holding aleyhinde yayınladığı bir haber için Doğan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'a 10 milyar lira manevi tazminat ödeyecek.

Star Gazetesi'nin 18 Ocak 2000 tarihli ‘‘Doğan Grubu'na ağır suçlama’’ başlığı altında Ekostar bölümünde yayınladığı haber üzerine Ankara 19'uncu Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 1 Şubat 2000'de açılan manevi tazminat davasında 10 milyar liralık tazminata hükmedildi.

Star Gazetesi'nde yayınlanan sözkonusu haberde, İsviçre'de Aydın Doğan tarafından kurulan Born Investment Holding Company'nin borsada Doğan Holding ve Doğan Yayın Holding hisselerinde manipülasyon yaptığı ve şirket yöneticilerinin de insider-trading (içerden alınan bilginin ticareti) yapıldığı ileri sürülüyordu.

Ankara 19'uncu Asliye Hukuk Mahkemesi, sözkonusu haber üzerine Doğan Grubu tarafından açılan davada Star Gazetesi'ni tazminat ödemeye mahkum etti. Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, sözkonusu haberde Aydın Doğan ve Doğan Holding yöneticilerine yöneltilen suçlamaların asılsız olduğu, haberin kötü niyetle hazırlandığı dile getirildi.

Dilekçede, yayınlanan haberin Born Investment Holding Company S.A ve Doğan Şirketler Grubu'na soru sorulmadan hazırlandığına dikkat çekildi. Born'un iddia edildiği gibi İsviçre'de değil Lüksemburg'da bu ülkenin yasalarına uygun olarak kurulduğu belirtilen dava dilekçesinde, bu şirketin İMKB'de yaptığı işlemlerle ilgili olarak herhangi bir çalışma olmadığı da hatırlatıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle