Star'a KKTC'li işadamından düşük teklif

ANKA/A.A.
25.01.2006 - 10:36 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 19 milyon 500 bin dolar muhammen bedel ile satışa çıkardığı Star Gazetesi için en yüksek teklifi 5 milyon 150 bin dolarla KKTC'li işadamı Ali Özmen Safa verdi

TMSF'nin Esentepe'deki binasında yapılan ihaleye, İpek Yayıncılık Bilim Sanatsal Eğitim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş ile KKTC'li işadamı Ali Özmen Safa katıldı.

TMSF’nin ilk ihalesinde teklif verilmeyen Star Gazetesi için bugün yaptığı ikinci ihaleye Ali Özmen Safa Özmen ve İpek Yayıncılık Bilişim Sanatsal ve Eğitim Hizmetleri katıldı.

İhale şirket yetkililerin 17 Ocak 2006 tarihinde teslim etiği tekliflerin yer aldığı kapalı zarfların İhale Komisyonu tarafından açılmasıyla başladı. Kapalı zarflarla en yüksek teklif 5 milyon dolarla İpek Yayıncılık Bilişim Sanatsal ve Eğitim Hizmetleri’nden geldi. Ali Özmen Safa’nın verdiği zarftan ise 4 milyon dolarlık teklif çıktı.

Açık artırma aşamasına geçilen ihalede açılış fiyatı İpek Yayıncılık’ın verdiği 5 milyon dolar oldu. Ali Özmen Safa’nın 50 bin dolar artırım yapmasıyla 5 milyon 50 bin dolara çıkan fiyat teklifi İpek Yayıncılık Bilişim Sanatsal ve Eğitim Hizmetleri tarafından 5 milyon 100 bin dolara yükseltildi. Ali Özmen Safa’nın bu fiyatı 5 milyon 150 bin dolara çıkarmasının üstüne İpek Yayıncılık artırım yapmayınca İhale Komisyonu Star Gazetesi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nü 5 milyon 150 bin dolara Ali Özmen Safa’ya ihale etti.

İhale Fon Kurulu’nun onayıyla sonuçlanacak. TMSF’nin İmar Bankası’ndan kaynaklanan kamu alacakları nedeneniyle el koyduğu Star Gazetesi’nin İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir ve Adana’da da matbaaları bulunuyor. Bu matbaalarda yerel ve ulusal toplam 43 süreli yayının baskısı yapılıyor. Birçok ulusal gazetenin baskısının da yapıldığı matbaalar, mevcut portföyü ile birlikte ihale edildi.

Yaklaşık 140 bin tirajlı Star Gazetesi bünyesinde bulunan ve kullanılmayan tesisler, TMSF yönetiminde hayata geçirilerek, 2004 yılında 1 milyon 77 bin 279 YTL olan fason baskı cirosu, geçen yıl 4 milyon 569 bin 238 YTL’ye yükseltildi. 2005 yılında işletme maliyetlerine göre karlılık oranı yüzde 77 civarında gerçekleşti. 2005’te Star Gazetesi ve matbaalarının, reklam gelirleriyle birlikte toplam cirosu 26 milyon YTL’ye ulaştı.

SAFA: BU GAZETEYİ DAHA İYİ BİR ŞEKLE SOKMAK GEREKİR.

İhalenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ali Özmen Safa, Kıbrıs'ta 3 yıldır gayrimenkul, turizm ve enerji sektörlerinde yatırımları bulunan bir işadamı olduğunu kaydetti.  İngiltere'de de 5 yıldır gayrimenkul yatırımları olduğunu, bu ülkede cirolarının 100 milyon sterlin civarında bulunduğunu aktaran Safa, “İngiltere'deki projelerimiz isim yapmış projelerdir. Burada konutta birçok konuda öncülük yaptık. İngiltere'deki tecrübemizi daha sonra Kıbrıs'a getirdik. Türkiye'ye de gelecek” diye konuştu.

Ali Özmen Safa, medya sektöründe bulunup bulunmadığına ilişkin olarak da “Residence” isimli bir emlak dergisi çıkardıklarını söyledi. Safa, Star Gazetesi ihalesini Türkiye'de bir yatırım fırsatı olarak gördüklerini belirterek, “İleride bu gazeteyi tabii daha iyi bir şekle sokmak gerekir. Bu konuda uzmanlarla çalışıp, uzmanların görüşlerini de alacağım” dedi. Uzanlarla bir problem yaşayıp yaşamadığına ilişkin bir soru üzerine Safa, “Ne tanıyorum ne tanıştım ne gördüm. O yüzden niçin bir problem olsun? Şu ana kadar bir tehdit gelmedi. İnşallah da gelmez” diye konuştu.

Safa, muhammen bedelin çok altında sunulan teklifin makul olup olmadığına ilişkin olarak da, şunları kaydetti: “Bu, araştırmamızın, değerlendirmemizin bir sonucuydu. Bildiğiniz gibi değişik problemler var. Bizim vereceğimiz rakam bu kadar. Üzerine başkası verebilecekse... Star'ın bizim için olmazsa olmaz bir durumu yok. Bu hesaplı bir risktir ve değerlendirmelerimiz içinde oluyor.”  Safa, Türkiye'de medyada başka yatırımları olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine de, Star'ın küçük bir gazete olduğunu, başka bir fırsat olursa bunu değerlendirebileceklerini söyledi. “Kral FM ve Kral TV ihalelerinde sizi görebilecek miyiz?” sorusuna Safa, “Niçin olmasın?” diye cevap verdi.

“ASİL NADİR'İN İLGİSİ YOK”

Ali Özmen Safa, adının Asil Nadir'le anıldığının anımsatılması üzerine de, Asil Nadir'in Kıbrıs'ın en başarılı işadamı unvanına sahip oldunu ifade ederek, Nadir'in global dev şirketinin yanında kendi şirketinin çok küçük kaldığını söyledi. Safa, “Benim ona karşı Kıbrıslı işadamı olarak saygım vardır. Mukayese etmek gerekmiyor. Asil Nadir'i tanıyorum. Ama belki 3-4 sene oldu görüşmedik. Onun hiçbir ilgisi, alakası yoktur” dedi.

Türkiye'de şu an bir ortağı bulunmadığını belirten Safa, şu görüşleri dile getirdi: “Ben sadece medya üzerinde çalışmıyorum, değişik alanlarda çalışıyorum. Ve tabii ki işadamı olarak ortak almam gerekir. Ama ortak olmadan da idare etme kabiliyetimiz var. Star Gazetesi'ne ilişkin ilerisi için belirlenmiş bir şey yok. Değişik yollara da girebiliriz. Bunları değerlendirmek gerekir. Ortak olarak bir isim yok.” Safa, sırf gazete almak için ortaya çıkmadığını vurgulayarak, Türkiye'deki yatırım fırsatlarını değerlendirmek için ihaleye katıldığını kaydetti.

Türkiye'de büyük çaplı konut projeleri üzerinde çalıştıklarını da aktaran Safa, “Burada konut sektöründe epey ilerleme var. Ama inancım şudur ki; sadece maddi değil, global tecrübem de katkı sağlayacak” dedi. Safa, yurtdışında özellikle Ortadoğu ülkelerine yönelik konut projeleri bulunduğunu bildirdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı