Star TV’ye 5 talip çıktı

Hürriyet Haber
20.09.2005 - 02:14 | Son Güncelleme:

TMSF’nin 155 milyon dolar muhammen bedel ile satışa çıkardığı Star TV’ye 5 talip çıktı. Star TV ile ilgilenen gruplar, Işıl Televizyon (Doğan Grubu), Ciner Televizyon, CGS Televizyon (Global -Canwest media-Turkom iletişim), Etik Yayıncılık (Ekşioğlu İnşaat) ve Atlantik Basın Yayın (Nurol-Torun) oldu.

UZAN Grubu varlıklarının satış sürecindeki son gelişmeleri değerlendiren Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Star Televizyonu ile ilgili olarak 5 kuruluşun belgelerini ilettiğini açıkladı.

TMSF’nin 155 milyon dolar muhammen bedel ile satışa çıkardığı Star TV ile ilgilenen gruplar arasında Global ve Turkom iletiş ile birlikte yeralan Kanadalı Canwest Media da bulunuyor. İlgilenen gruplar arasından bazıları isimlerini açıklamamakla birlikte, yabacılarla görüştüklerini dile getirdi. Satışı 26 Eylül’de sonuçlanacak Star TV ile ilgilenen gruplardan biri Ciner Televizyon ve Radyo İşletmeciliği. Star Medya Grubu bünyesindeki Süper FM ve Joy FM’e de ilgi gösteren Ciner Televizyon’un ortakları arasında Merkez Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Nalan Erkarakaş ve yine aynı grubun yöneticilerinden Fercan Aykutlu ile Naci Övünç yer alıyor. Aynı üç ismin ortakları arasında yer aldığı Merkez Radyo, Metro FM’e Doğa Yayıncılık ise Joy Türk FM’e ilgi gösteren kuruluşlar arasında yer alıyor.

KANADALI CANWEST DE VAR:

Star TV’ye teklif veren CGS Televizyon ve Radyo Yayıncılığı şirketinde Kanadalı Canwest Media’nın yanı sıra Turkom iletişim de Global Yatırım Holding’in ile birlikte yeralıyor. Global, bir finans şirketi olduğu için Star TV’ye doğrudan teklif sunamazken, yöneticilerinden Serdar Kırmaz, Ahmet Levent Çelepçi ve Gregory Michael’in ortak kurduğu şirketler başta Star TV olmak üzere Joy FM, Joy Türk FM, Metro FM’le ilgileniyor. Bu ortaklar radyolara olan ilgisini Haliç Televizyon ve Radyo, Pasifik Televizyon ve Radyo ve Galata Televizyon Radyo aracılığıyla gösteriyor. Star TV’yle ilgilenen bir diğer kuruluş ile Işıl Televizyon Yayıncılık (Doğan). Bu şirketteki bazı ortakların yer aldığı Altın Kanal, Joy FM’e, Popüler Televizyon da Metro FM’e ilgi gösteriyor.

İNŞAATÇI EKŞİ DE TALİP:

Star TV ile ilgilinen kuruluşlar arasında yer alan Etik Yayıncılık’ın ortakları arasında ise inşaat sektöründeki faaliyetleriyle tanınan Ekşioğlu Ailesi’nin iki üyesi bulunuyor. Hasan Ekşi ve Ömer Faruk’un yanı sıra Rainbow’un Türkiye Temsilcisi Ali Tunga da bu şirketin ortakları arasında. Hasan Ekşi, Ali Tunga’nın etkisiyle bu işe girdiklerini söylerken, isimlerini vermemekle birlikte yabancılarla görüştüklerini açıkladı.

Aralıkta satılacak Telsim’e 10 talip

TMSF’nin en yüksek muhammen bedelle satışa çıkardığı Telsim’in ihalesi ise Aralık ayında gerçekleştirilecek. 2 milyar 804 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarılan Telsim için 16 Eylül itibariyle 10 yerli ve yabancı şirketin ihale şartnamesi satın aldığı açıklandı. Çok sayıda yerli ve yabancı şirketin ilgilendiği bilinen Telsim için idari belgelerin 30 Eylül akşamına kadar teslim edilmesi gerekiyor.

Sabancı’dan Telsim başvurusu

HACI
Ömer Sabancı Holding, Telsim’in satışı için iştirak şirketi Satelko ile ön yeterlilik başvurusu yaptı. Holding’den Borsa’ya gönderilen açıklamada, şirketin yüzde 99 iştiraki bulunan Satelko İletişim Hizmetleri ve Yatırımları A.Ş.’nin dün TMSF Satış Komisyonu Başkanlığı’na ‘Telsim Varlıkları Ticari ve İktisadi Bütünlüğü İhale Şartnamesi’ ön yeterlilik başvurusu yaptığı kaydedildi.

1 ay geciken takvim yarın işlemeye başlıyor

TOPLAM
270 milyon 90 bin dolar muhammen bedelle satışa çıkarılan Star Medya Grubu’nun satış takvimi, katılımı artırmak amacıyla yaklaşık 1 ay ertelenerek 21 Eylül’e uzatılmıştı. Yarın başlayacak satış ihaleleri 6 Ekim’e kadar sürecek. İhaleler Süper FM için 21 Eylül’de, Metro FM için 22 Eylül’de, Joy FM ve Joy Türk FM için 23 Eylül’de, Star TV için 26 Eylül’de, Rock FM ve Radyo Alaturka için 27 Eylül’de, Kral TV için 30 Eylül’de, Kral FM için 3 Ekim’de ve Star Gazetesi için 6 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Star TV 155 milyon dolar, Kral TV 45 milyon dolar, Star Gazetesi 19 milyon 500 bin dolar, Süper FM 18 milyon 500 bin dolar, Metro FM 15milyon 500 bin dolar, Joy FM 4 milyon 400 bin dolar, Joy Türk FM 2 milyon 700 bin dolar, Rock FM 335 bin dolar, Radyo Alaturka 155 bin dolar ve Kral FM 9 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarıldı. Kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle gerçekleştirilecek ve TMSF Kurulu’nun onayı ile sonuçlandırılacak.

Star Medya Grubu’na talip olan kuruluşlar

Star TV:

Işıl Televizyon Yay. Tic.

(Doğan Grubu)

CGS Televizyon ve Radyo Yay. Tic. A.Ş

(Global-Canwest-Türkom)

Atlantik Basın Yayın A.Ş.

(Nurol-Torun)

Ciner Televizyon ve Radyo İşletmeciliği A.Ş.

Etik Yayıncılık A.Ş.

(Ekşioğlu İnşaat)


SÜPER FM

Işıl Televizyon Yay. Tic.

(Doğan Grubu)

CGS Televizyon ve Radyo Yay. Tic. A.Ş

(Global-Canwest-Türkom)

Ciner Televizyon ve Radyo İşletmeciliği A.Ş.

2 Numara Radyo ve Televizyon Yayıncılık A.Ş.

JOy TÜRK FM

Doğa Yayıncılık San. Ve Tic. A.Ş.

Haliç Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş.

JOy FM

Altın Kanal TV ve Radyo Yayıncılık A.Ş.

Ciner Radyo İşletmeciliği San. Ve Tic. A.Ş.

Galata Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş.

METRO FM

Popüler Televizyon ve Radyo İşletmeciliği A.Ş

Merkez Radyo İşletmeciliği San. ve Tic. A.Ş.

Pasifik Televizyon ve Radyo İşletmeciliği A.Ş.

3 Numara Radyo ve Televizyon Yayıncılık A.Ş.

rock FM

Karma Radyo ve Televizyon Yayıncılık A.Ş.

RADYO ALATURKA

Ares Radyo ve Televizyon Yayıncılık A.Ş.

Üsküdar Radyo ve Televizyon A.Ş.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı