GeriEkonomi Star’ın sürpriz ismi Telsim’e de talip
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Star’ın sürpriz ismi Telsim’e de talip

Star TV’ye Etik Yayıncılık olarak talip olarak dikkatleri üzerine çeken Hasan Ekşi Telsim’e de talip olacak. Ekşioğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ekşi ve Rainbow Türkiye Temsilcisi Ali Tunga ile birlikte gireceği bu ihalelerde yanına yabancı ortak da alacak.

STAR TV’nin 26 Eylül’de yapılacak satış ihalesi için idari belgelerini Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) ileten 5 gruptan biri olan Etik Yayıncılık’ın ortakları inşaatçı Hasan Ekşi ve ithalatçı Ali Tunga, Telsim’e de teklif vermeye hazırlanıyor. Etik Yayıncılık A.Ş. olarak Star TV’ye, Comtel A.Ş. olarak da Telsim’e teklif teklif vermeye hazırlanan ortaklardan Hasan Ekşi, bu kuruluşlara olan ilgilerini ‘düzelen ekonomiye’ bağlarken, Ali Tunga ‘Ülke ekonomisinin geleceğine olan güvenimizi gösteriyor’ dedi.

YABANCI GETİRECEĞİZ:

Halen Ekşioğuları Şirketler Topluluğu’nun ve Karadeniz’deki 3 bin 500 vakfı çatısı altında toplayan KASTOB (Karadeniz Sivil Toplum Örgütleri Birliği) Başkanlığını yapan Hasan Ekşi, aslen inşaat sektöründe faaliyet göstermekle birlikte, düzelen ekonomi sürecinde başka işlere de girmeye karar verdiklerini açıkladı. ‘Bunu ülkeye hizmet etmek olarak görüyoruz’ diyen Ekşi, Star TV’ye verdikleri teklifin de bunun göstergesi olduğunu vugruladı. Yabancı sermayenin Türkiye’ye katkısı olacağını dile getiren Ekşi, ‘Hedefimiz ülkemize yabancı yatırımcı getirebilmek. Yabancılar Türkiye’ye teveccüh eder ve Avrupa Birliği meselesi de inşallah olursa, Türkiye çok kısa sürede bölgesinin merkezi olacak’ diye konuştu.

ABD’Lİ AMA ERTEGÜN DEĞİL:

Star TV ihalesi için yabancılarla görüştüklerini doğrulayan ve bunların Amerikalı olduklarını söyleyen Ekşi, bu ortağın Atlantik Records’un sahibi Ahmet Ertegün olacağı yönündeki söylentileri ise yalanladı. Henüz çalışmalar devam ettiği gerekçesiyle yabancı ortaklarının adını vermeyen Ekşi, ihaleyi kazanmaları halinde hisselerini devredip devretmeyeceklerine ilişkin soruya şu yanıtı verdi: ‘Böyle bir şey yapmamız ayıp olur. Star’a Etik Yayıncılık olarak teklif vereceğiz, ihaleyi kazanırsak yabancılara hisse satışı yapacağız. Bir ortağımız olacak ancak bizim de ortaklığımız devam edecek. Ben televizyonculuk işinden anlamam ama biz profosyonellerle çalışırız. Profosyonellerin yönetiminde bu işte de yer alırız.’

PARASAL OLARAK GÜÇLÜYÜZ:

Ekşi’nin ‘Beni bu işe sokan kişi’ olarak gösterdiği Ali Tunga ise Star TV’ye talip olmalarını ‘Türkiye’nin geleceğine olan güvenimizin işaretidir, bu Türkiye’nen geleceğine yatırım yapmaktır’ diye açıkladı. Ülke ekonomisi istikrara kavuştukça pekçok işadamının faaliyet gösterdiği alanların dışını da yatırım yapmak isteyeceğini belirten Tunga, kendilerinin de bu noktadan yola çıktıklarını kaydetti. Halen yerli ve yabancı pekçok gruptan ortaklık teklifi aldıklarını dile getiren Tunga, tercihlerinin yabancı ortaklıktan yana olduğunu ifade etti. Türkiye’nin yabancı sermayeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Tulga, şunları söyledi: ‘Teklif verenler çok ciddi gruplar, biz de onlarla yarışacağız. Başkanımız Hasan Ekşi, vizyon sahibi, hesabını bilen, planını çok iyi yapan bir işadamıdır. Parasal olarak herhangi bir sıkıntımız yok, güçlü bir yapımız var. Sonuçta kim kazanırsa kazansın bu ülkenin menfatine olacaktır.’

Konsorsiyum kurulacak Telsim’e teklif gidecek

HASAN Ekşi ile birlikte TMSF’nin 2 milyar 804 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarılan Telsim için de hazırlandıklarını açıklayan Ali Tulga, yerli ortaklık olarak kurdukları Comtel’in yabancılarla oluşturulacak bir konsorsiyumun içinde yer alacağını açıkladı. Telsim için henüz idari belgeleri TMSF’ye iletmediklerini belirten Tulga, ‘30 Eylül akşamına kadar süremiz var, çok ciddi bir hazırlık yapıyoruz, asıl hedefimiz Telsim’ diye konuştu.

Bekleyen hızlı tren projesi de Ekşi’nin

KONUTTAN baraja, okuldan kışlaya pekçok inşaatta imzası bulunan Ekşioğulları Şirketler Topluluğu, Ekşioğulları İnşaat, Makek Termomekanik, İntek İnşaat Emlak Pazarlama, Hasek Sağlık ve Eğitim Tesisleri, RG Ekşi Nigeria Ltd.’ten oluşuyor. Grup aynı zamanda Türay Raylı Sistemler A.Ş. ile de Ankara-İstanbul arasındaki 20 milyar dolarlık hızlı tren projesinin sahibi. Hasan Ekşi, Ulaştırma Bakanlığı’na 2001’de sunmalarına karşın hálá onay beklediklerini hatırlattı.

Radyolara verilen fiyatlar çok iyi

SÜPER FM ve Metro FM’e verilen fiyatları ‘çok iyi’ bulan Hasan Ekşi, ‘Fiyatlar çok yüksek çıktı, muhammen bedelin oldukça üzerinde oldu. Bu durum Türkiye adına çok sevindirici’ diye konuştu. Ali Tunga de her iki radyoya verilen fiyatın oldukça iyi olduğunu söylerken, ‘Bu aslında ülkeye duyulan güvenin işaretidir’ dedi.

Yıllık cirosu 200 milyon dolar

HASAN Ekşi’nin 200 milyon dolar civarında yıllık cirosu olduğunu açıkladığı grubun temelini atan 1933 Rize doğumlu Rizeli Tayyar Ekşi. 1946 yılında İstanbul’a göç eden ve inşaat işine çıraklıktan başlayan Baba Ekşi, müteahhitliğe ise Erzurum’da başladı. İşlerini 1979 yılında Tekinsat adıyla A.Ş.’ye dönüştüren Tayyar Ekşi, şirketin başkanlığını da oğlu Hasan Ekşi’ye bırakarak emekli oldu. 1961 yılından babasının yanında çalışan, bu arada da lise ve üniversiteyi akşamları okuyarak tamamlayan Hasan Ekşi, ilk iş olarak şirketin merkezini İstanbul’a taşıdı. Firmanın ünvanını 1981’de Ekşioğulları A.Ş.’ye çeviren Hasan Ekşi, 1990’da kardeşleriyle birlikte diğer şirketleri kurarak Ekşioğulları Şirketler Topluluğu’nun oluşturdu. 1994’te yurtdışına da açılan firma, Malezya, Singapur, Kazakistan, Almanya, İtalya, Romanya, İngiltere’de işler yaptı. 2001’de Nijerya Kaduna Eyaleti By-Pass Otoyol’unun taahhütlüğünü üstlenen Ekşioğulları, son olarak da İran’da bir spor kompeksinin inşaasını üstlendi. Hasan Ekşi, Orta Doğu’da yeni projeleri olacağını belirtirken, yakında Cezayir’de de de bir yatırımları olacağını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle