GeriEkonomi Star Gazetesi tekrar satışa çıkarılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Star Gazetesi tekrar satışa çıkarılıyor

Star Gazetesi tekrar satışa çıkarılıyor
refid:3749379 ilişkili resim dosyası

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Star Gazetesi için yeniden ihaleye çıkıyor. Gazete, 19 milyon 500 bin dolar muhammen bedel ile 25 Ocak'ta TMSF'nin Esentepe'deki Binası'nda ihale edilecek.

Kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle yapılacak ihaleye katılabilmek için 1 milyon 950 bin dolar teminat yatırılması gerekiyor.

Star Gazetesi ihalesine katılmak isteyenlerin, teknik şartnameye göre hazırlayacakları teklif mektuplarını 17 Ocak 2006 tarihinde saat 17.00'ye kadar Satış Komisyonu'na teslim etmesi gerekiyor. Satışa konu ticari ve iktisadi bütünlük, gazete isim hakkı, matbaa ve teçhizatları, marka/marka başvuruları, internet alan adı ile söz konusu mal hak ve varlıkların feri veya mütemmim cüzü niteliğindeki sözleşmeleri kapsıyor.

TMSF'den alınan bilgiye göre, Star Gazetesi'nin İstanbul merkez olmak üzere Ankara, İzmir ve Adana'da çok gelişmiş matbaaları bulunuyor. Bu matbaalarda yerel ve ulusal toplam 43 süreli yayının baskısı yapılıyor. Birçok ulusal gazetenin baskısının da yapıldığı matbaalar, mevcut portföyü ile birlikte satılacak.

Star Gazetesi bünyesinde atıl durumda olan tesisler, TMSF yönetiminde hayata geçirilerek, 2004 yılında 1 milyon 77 bin 279 YTL olan fason ciro, geçen yıl 4 milyon 569 bin 238 YTL'ye yükseltildi. 2005 yılında işletme maliyetlerine göre karlılık oranı yüzde 77 civarında gerçekleşti. Daha önce sadece Star Gazetesi baskısı için kullanılan kaynaklar bugün 6 adet günlük, 2 adet haftalık ulusal gazetenin baskısıyla birlikte 35 bölgesel süreli yayının baskısında kullanılıyor. Matbaalar, 1999'dan 2003 yılı sonuna kadar Uzan Grubu'nun çıkardığı yayınlar ve Genç Parti'nin tanıtım broşürlerinin basımında değerlendirilmişti.

2005 yılında Star Gazetesi ve matbaalarının, reklam gelirleriyle birlikte toplam cirosu 26 milyon YTL'ye ulaştı. 2006 yılında ise 40 milyon YTL ciro bekleniyor. Yaklaşık 140 bin tirajı bulunan Star Gazetesi'nin ihale tarihi, daha önce 6 Ekim 2005 olarak belirlenmişti. Gazeteye başvuru olmadığı için ihale ertelenmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle