GeriEkonomi Star Gazetesi’nin temettü asparagası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Star Gazetesi’nin temettü asparagası

Star Gazetesi’nin temettü asparagası
refid:10239857 ilişkili resim dosyası

Star Gazetesi’nin SPK’nın Doğan Grubu bünyesindeki halka açık şirketlerin temettü dağıtımı ile ilgili inceleme başlattığı haberi de asparagas çıktı. Doğan Grubu, SPK’ya resmi bir yazı ile başvurarak, haberde iddia edilen şekilde bir inceleme olup olmadığını sordu. Başvuruda, halka açık şirketler hakkında gerçek dışı haberler konusunda da SPK göreve çağırıldı.

SERMAYE Piyasası Kurulu’nun (SPK) Doğan Grubu’nun halka açık olan şirketlerinin temettü dağıtımlarını incelemeye aldığı haberi fos çıktı. SPK’dan böyle bir inceleme başlatılıp başlatılmadığına ilişkin bir yazı yazan Doğan Grubu, SPK’yı da görev çağırdı.

Rakamlar gerçek değil

Bunun için Genel Koordinatör Nebil İlseven ve Mali İşler ve Finansman Grup Başkanı Serdar Kırmaz imzası ile SPK’ya bir yazı yazan Doğan Şirketler Grubu Holding, Star Gazetesi’nde 27 Ekim tarihinde çıkan haberdeki iddiaları hatırlattı. Habere göre, SPK Doğan Grubu’nin 2002-2007 dönemindeki temettü dağıtımlarını mercek altına almıştı. Doğan Grubu’nun söz konusu dönemde dağıttığı nakit temettünün net kára oranı yüzde 5 olmuş ve bu yıllar arasında 5 milyar 370 milyon YTL net kar elde edilmişti. Ancak bu rakamların hatalı olduğunu açıklayan Doğan Grubu, şu noktaya dikkat çekti: "Konsolide net dönem kárlarını üst üste koyarak toplamak hatalı olur. Hatalı tutarlar üzerinden hesaplanan oranlar ve yorumlar da eksik, yanlış ve yanıltıcı olur."

SPK açıklama yapmadı
/images/100/0x0/55eb4d92f018fbb8f8b889a4


Doğan Şirketler Grubu Holding’in dikkat çektiği bir önemli nokta da, SPK’nın Star Gazetesi’nin iddialarını doğrulayan yönde bir açıklama yapmamış olması. SPK’nın bir inceleme başlatıp, başlatmadığı, başlattıysa ne şekilde sonuçlandığı hakkında bir açıklaması bulunmadığını hatırlatan Doğan Grubu, böyle bir inceleme yokken bu yönde yazılan bir haberin "yalan, yanlış, yanıltıcı ve mesnetsiz" olacağına vurgu yaptı.

Yatırımcı ürküyor

Star Gazetesi’nin bu yönde haberler yayınlamayı bir alışkanlık haline getirdiği de belirtilen Doğan Şirketler Grubu Holding açıklamasında, şöyle devam edildi: "SPK’nın bilinçli olarak dahil edilmek istendiği bu tip asılsız haberler, İMKB 30 Endeksi’nde 4, toplamda 9 şirketle borsada temsil edilen Doğan’ın kamuoyunda itibarını zedelemeyi ve yatırımcıları hisselerimizden soğutmayı hedefliyor."

Sessiz kalmayın

Bu tip yayınların sayıları onbinlerce olan Doğan hissedarlarının mağduriyetine yol açtığına dikkat çekilen yazıda, kanun maddeleri de hatırlatarak şu tespitlerde bulunuldu: "Tasarruf sahipleri ve yatırımcıların korunması görevi verilmiş SPK’nın, mevzuata aykırı uygulamalara sessiz kalması, bu ve benzeri davranışları daha da cesaretlendirebilir. Bu durum SPK’nın kamuoyunda bilinen tarafsızlık imajına zarar verebilir."

SPK yasasına göre Star Gazetesi’nin yöneticileri hakkında ceza gerekiyor
/images/100/0x0/55eb4d92f018fbb8f8b889a6


DOĞAN
Şirketler Grubu Holding tarafından Sermaye Piyasası Kurulu’na gönderilen yazıda, Star Gazetesi tarafından 29 Eylül ve 27 Ekim tarihlerinde yayınlanan haberlere ilişkin şu tespitlere yer verildi:

ÆSPK’nın Seri:V, No: 55 sayılı, "Yatırım danışmanlığı Faaliyetinde ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliği"nin madde 7 ve madde 18 ile SPK’nın madde 47/a-3 hükümlerine aykırılık teşkil ediyor.

ÆGazetenin iddia ettiği gibi bir inceleme varsa, bize de bilgi verin. Herhangi bir inceleme ve denetim yoksa, yalan yanlış, yanıltıcı ve mesnetsiz haber yapan Star Gazetesi yöneticileri hakkında SPK’nın madde 47 ve 47-a hükümleri kapsamında cezai yaptırım uygulanması sürecinin başlatılması gerekiyor.

SPK’dan haber sızıyorsa soruşturma başlatılmalı

DOĞAN
Grubu SPK’ya gönderdiği yazısında, Star Gazetesi’nde iddia edilen incelemeye ilişkin SPK tarafından bir bilgi verilmediğini belirtilirken, kurum içinden bilgi sızdırılıp, sızdırılmadığı konusuna da dikkat çekti. Yazıda, Star Gazetesi’nin haberlerinde belirtilen konularda veya bununla ilgili başka konularda, SPK nezdinde yürütülen ya da sonuçlandırılan ama sonuçları henüz kamuoyuna açıklanmamış bir çalışma bulunması durumunda bile, SPK’nın sorumluğu bulunduğu hatırlatıldı. Bu doğrultuda, Doğan Grubu’nun şu talebi de SPK’ya iletildi: "SPK nezdinde gizli kalması gereken bilgi ve belgeler varsa bunlar, SPK madde 25 hükmüne aykırı bir şekilde kurul dışına çıkarılmış, ilgisi olmayan kişilerin eline geçmiş veya paylaşılmışsa, olayda sorumluluğu bulunan kişiler hakkında soruşturma başlatılması gerekir."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle