Stand-by'lı ilk enflasyon fena yaktı: Yüzde 5.8

Hürriyet Haber
04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

IMF ile imzalanan stand-by anlaşmasının uygulandığı ilk ay olan ocakta fiyat artışları yüksek oldu. DİE'nin hesaplarına göre toptan eşya fiyatları ocakta yüzde 5.8, tüketici fiyatları yüzde 4.9 oranında artı. Artışta özel sektör zamları etkili oldu.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) ile yapılan stand-by anlaşmasının ilk uygulama ayı olan ocakta fiyat artışları, beklenenden de yüksek çıktı. Piyasalarda ocak ayı fiyat artışları yüzde 4 dolayında beklenirken, toptan eşya fiyat artışları yüzde 5.8'lik artışla sürpriz yaptı.

Devmet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) açıkladığı rakamlara göre bu yılın ocak ayında yıllık enflasyon, toptan eşya fiyatlarında yüzde 66.4, tüketici fiyatlarında ise yüzde 68.9 oldu. Buna göre yıllık enflasyon ocak ayında, önceki yılın toptan eşya fiyatının 16.4 puan, tüketici fiyatında da 3 puan üzerinde gerçekleşti. 1999 Ocak ayında yıllık enflasyon toptan eşyada yüzde 50, tüketicifiyatlarında yüzde 65.9 olmuştu.

Ocak ayında, bir önceki aya göre toptan eşya fiyatları yüzde 5.8, tüketici fiyatları ise yüzde 4.9 oranında arttı. 1999 Ocak ayında, toptan eşya fiyatlarındaki artış yüzde 3.6, tüketici fiyatlarındaki artış ise yüzde 4.8 olmuştu. 1999 yılı Ocak ayı ile karşılaştırıldığında, bu yılın aynı ayında enflasyon, toptan eşya fiyatlarında 2.2 puan, tüketici fiyatlarında 0.1 puan üzerinde gerçekleşti.

Aylık bazda enflasyon rakamları geçtiğimiz aralık ayına göre azalma gösterdi. Bir önceki ay toptan eşya fiyatları yüzde 6.8, tüketici fiyatları ise yüzde 5.9 oranlarında artmıştı.

ÖZEL SEKTÖR ZAMLARI

DİE verilerine göre bu yılın ocak ayında, sektörel bazda en yüksek fiyat artışı, yüzde 7.9 le tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılıkta gerçekleşti. Toptan eşya fiyatlarındaki ortalama artış yüzde 5.8 olurken, bu artışın 0.9 puanı devlet, 4.9 puanı da özel sektörden kaynaklandı. DİE'den yapılan açıklamaya göre, ocak ayı enflasyon rakamı devlette yüzde 3.9, özel sektörde yüzde 6.5 oldu.

Ocakta fiyatların en fazla arttığı sektörlerin başında, madencilik ve taşocakçılığı geldi. Toptan eşya fiyatları endeksine göre, Ocak ayında sektörel bazda fiyatlar, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 5, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 5.9, tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektöründe yüzde 7.9, imalat sanayinde yüzde 5.1 arttı.

Bu yılın Ocak ayında fiyatı en fazla artan alt sektör ise yüzde 15.2 ile metalik olmayan diğer mineral ürünleri imalatında oldu. Bunu yüzde 14 ile hampetrol ve doğalgaz çıkarımı, yüzde 10.2 ile suyun toplanması, arıtımı ve dağıtımı izledi.

REKOR ARTIŞ SAĞLIKTA

Tüketici fiyatları endeksine göre, ocak ayında en yüksek fiyat artışı yüzde 17.5 ile sağlık harcamalarında gerçekleşti. Ocak ayında ana harcama grupları bazında bakıldığında, bir önceki aya göre giyim ve ayakkabı yüzde 2 gerilerken, konut yüzde 5, ev eşyası yüzde 8.3, ulaştırma yüzde 4.2, eğlence ve kültür yüzde 7.9, eğitim yüzde 0.1, lokanta, pastane, otelde yüzde 5.5, gıda, içki ve tütünde yüzde 3.6 artış gösterdi.

Yıllık bazda ise ana harcama grupları itibariyle fiyatlar en fazla yüzde 89.2 ile ulaştırma harcamalarında görüldü.

İTO'NUN ENFLASYONU

İstanbul Ticaret Odası (İTO) da İstanbul için Ocak ayında tüketici fiyatlarının yüzde 4.8, toptan eşya fiyatlarının da yüzde 5.9 artış gösterdiğini açıkladı. İTO'nun rakamlarına göre ocak ayı itibariyle yıllık artışlar ise tüketici de yüzde 64.3, toptanda yüzde 60.3 oldu. İTO'ya göre, geçen yıl Ocak'ta aylık enflasyon tüketicide yüzde 1.2, toptanda yüzde 3, yıllık enflasyon ise tüketicide yüzde 62.2, toptanda yüzde 43.6 olmuştu.

Demiralp: Enflasyon şubattan itibaren düşer

HAZİNEe Müsteşarı Selçuk Demiralp, enflasyonda şubat ayından itibaren düşüş beklediklerini söyledi. Demiralp, NTV'de yer alan açıklamasında, Ocak ayı enflasyon rakamlarının yüksek düzeyde çıkacağını hükümet programının başlangıcında söylediklerini hatırlattı. Ocak ayı rakamlarının hem kamunun, hem de özel sektörün fiyatlarını yüksek düzeyde tutmasından kaynaklandığını ifade eden Demiralp, ‘‘Şubat ayından itibaren enflasyonda önemli ölçüde düşüş bekliyoruz. Çünkü, Ocak ayındaki mali politikalarımız, borçlanma ve kamu politikalarımız beklentilerin üzerinde, hedeflerimiz tutuyor’’ dedi. Ocak ayı rakamlarının yanlış anlaşılmamasını isteyen Demiralp, enflasyonda faizlerde yaşandığı gibi düşüş meydana geleceğini bildirdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı