GeriEkonomi Stand-By raporu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stand-By raporu

Açıklanan enflasyonla mücadele programıyla, piyasalarda oluşan iyimserlik nedeniyle iç borçlanma faiz oranlarında keskin düşüşler yaşandığı bildirildi.

Hazine Müsteşarlığı, her ayın ilk haftasında, bir önceki ayın ekonomik gelişmelerinin yer aldığı Stand-by Düzenlemesi Aylık Raporu’nu yayımlama kararı alırken, bu çerçevede Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Ocak ayına ait „Stand-by Düzenlemesi Aylık Raporu I“ yayımlandı.

Raporda, yıllık bileşik faiz oranlarının 13 aylık tahvil ihalesinde yüzde 37.03’e, 16 aylık tahvil ihalesinde de yüzde 35.3’e indiği vurgulandı.

Buna göre, program ilan edilmeden önceki son ihale ile kıyaslandığında, faizlerde yüzde 60 civarında bir düşüş görüldüğü belirtildi.

Rapora göre faizlerdeki azalma trendi, benzer şekilde 2 yıl vadeli kupon ödemeli tahvil ihalesinde de devam etti ve yıllık bileşik faiz oranı yüzde 45.44 olarak gerçekleşti.

Şubat ayında, biri bono diğeri tahvil olmak üzere 3 ihale düzenleneceği hatırlatılan raporda, 3 ay vadeli bono ile 12 ay vadeli tahvil ihalelerinin 8 Şubat’ta, 24 ay vadeli tahvil ihalesinin de 15 Şubat’ta düzenleneceği bildirildi.

Raporda, Hazine’nin Şubat ayında 1 katrilyon 737.16 trilyon lirası anapara, 2 katrilyon 417.793 trilyon lirası faiz olamk üzere toplam 4 katrilyon 155.838 trilyon lira iç borç geri ödemesinde bulunacağı da vurgulandı.

Hazine, Ocak ayında gerçekleştirdiği 30 ve 10 yıl vadeli dış borçlanma performasının, programa yabancı yatırımcıların da inandığının göstergesi olduğunu vurguladı.

Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün, Ocak ayına ait "Stand-by Düzenlemesi Aylık Raporu"nda, Türkiye’nin yılın ilk ayında iki global tahvil ihracını gerçekleştirmeyi başardığı hatırlatıldı. Bu kapsamda ABD piyasasına 30 yıl vadeli 1.5 milyar dolar, ikincisinde de Euro piyasasına 10 yıl vadeli 750 milyon Euro’luk ihraç yapıldığı vurgulandı. Raporda, şöyle denildi:

"Bu performans, programa yabancı yatırımcıların da inandığını ve Türkiye’nin programın başarısı için ihtiyaç duyulan dış finansmanı sağladığını gösterdi. Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye’nin kredi notunu BB’den BB artı’ya yükseltti. JCR, Türk hükümetinin ekonomiyi güçlendirme ve önemli yasal değişiklikler ve IMF destekli program da dahil olmak üzere uluslararası güveni tesis etme yönündeki çabalarını övdü."

DIŞ BORÇ STOĞU:Türkiye’nin toplam dış borç stoğunun, 1999 yılı üçüncü çeyreği itibariyle 104 milyar 389 milyon dolar olduğu hatırlatılan raporda, 1999 sonu itibariyle bütçe gerçekleşmeleri de yer aldı.

Hazine’nin Ocak 2000’deki nakit dengesine göre de faiz dışı harcamalar 1 katrilyon 727.5 trilyon lira, faiz ödemeleri 1 katrilyon 844.5 trilyon lira, gelirler 1 katrilyon 864.5 trilyon lira olarak öngörülürken, genel nakit dengesi eksi 1 katrilyon 707.5 trilyon lira olarak gerçekleşti.

ÖZELLEŞTİRME:Raporda, özelleştirme konusuna değinilirken de D.B Deniz Nakliyat için ihale sürecinin sona erdiği, yakın gelecekte Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayının beklendiği ifade edildi. Raporda, POAŞ için ihale sürecinin başlatıldığı, 4 konsorsiyumdan tekliflerin alındığını ve 4 teklifin de teknik açıdan yeterli olduğu kaydedildi. Raporda, ihale sürecinin fiyat değerlendirmesinden sonra sona ermesinin beklendiği belirtildi.

ÖDEMELER DENGESİ:Rapora göre, cari işlemler dengesi 1998 yılının Ocak- Ekim döneminde 1 milyar 220 milyon dolar fazla verirken, 1999 yılının aynı döneminde 615 milyon dolar açık oluştu.

Ayrıca dış ticarette ihracat gelirleri 1999’un Ocak-Kasım döneminde 23 milyar 703 milyon dolar olurken, ithalat harcamaları da 35 milyar 893 milyon dolara indi.

YASAL DEĞİŞİKLİKLER:Telekomünikasyon sektörüne ilişkin yasal değişikliklerin Ocak sonu itibariyle gerçekleştiği bildirilen raporda, söz konusu değişikliklerin, Türk Telekom’un, Türk Ticaret Kanunu’na tabi özel bir şirket gibi faaliyet göstermesine ve bu sektörde düzenleyici bir Kurul oluşturulmasına izin verdiği kaydedildi. Söz konusu yeni düzenleyici Kurul’un rekabeti artıracağı ve özelleştirmeyi destekleyeceği de vurgulandı.

Akaryakıt Tüketim Vergisi’ne ilişkin yeni yasal değişiklikler de Ocak sonu itibariyle gerçekleştirilirken, yeni düzenlemeyle nispi vergi yerine, maktu vergi uygulamasına geçildi.


Anayasa’nın, özelleştirmeyi hızlandırmak üzere kamu hizmetleri ile ilgili imtiyaz şartname ve sözleşmelerinde uluslararası tahkime izin verecek şekilde değiştirildiği vurgulanan raporda, buna uyumlu olarak, Danıştay’ın Bakanlar Kurulu tarafından sevk edilen imtiyaz sözleşmeleri hakkında, 2 ay içerisinde görüş bildirmesini zorunlu kılan değişiklikler yapıldığı belirtildi. Raporda, yasal düzenlemelerle uluslararası tahkimin geriye dönük işletilmesine olanak sağlandığı da kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle