GeriEkonomi SSSB: IMF toplantısında sorun çıkmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SSSB: IMF toplantısında sorun çıkmaz

Uluslararası yatırım danışmanlık firması Schroder Salomon Smith Barney (SSSB), Türkiye konusunda, yakın dönem içinde yapıcı olmaya devam edeceklerini bildirerek IMF toplantısıyla ilgili olarak bir sorun çıkmayacağı vurgulandı.

SSSB uzmanları, Ankara ve İstanbul'da, Devlet Bakanı Kemal Derviş, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, bankacılık sektörü temsilcileri ve diğer yetkilileri de içeren ziyaretlerinin ardından yaptıkları değerlendirmede, güçlü bir politika performansı ve jeopolitik konum gereği uluslararası yardım desteğinin devam etmesi nedeniyle Türkiye konusunda yapıcı olduklarını belirttiler.

Türkiye'den, TL'nin daha da değerlenmesinin istenmediği sinyalini aldıklarını belirten SSSB uzmanlarının değerlendirmesinde, özellikle ihracatın, kısa dönemde büyümenin lokomotifi olmasının beklendiği kaydediliyor.

Değerlendirmede, Merkez Bankası'nın, döviz konusundaki müdahalesinin ılımlı bir şekilde sürdürüleceği ve bu müdahalenin daha çok dalgalanmayı azaltmak üzerine yoğunlaşacağı kaydedildi.

Değerlendirmede, Türk ekonomi yetkililerinden, ekonomi programının yolunda sürdürüleceği yolunda mesaj alındığı, IMF'nin de 4 Şubat'ta yapmayı planladığı İcra Direktörleri toplantısıyla ilgili bir sorun çıkmayacağı vurgulandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle