GeriEkonomi SSK'dan sonra Bağ-Kur tehlikede
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SSK'dan sonra Bağ-Kur tehlikede

Ekonomik durumu her geçen gün kötüye giden ve yetkililer tarafından 'artık battı' şeklinde değerlendirilen SSK'nın ardından bir başka sosyal güvenlik kuruluşu olan Bağ-Kur'un da ekonomik açıdan, 'yakında işlevini yapamayacak duruma düşebileceği' ortaya çıktı.

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Müfettişleri, Esnaf ve Sanatkarlar ile diğer bağımsız çalışanlara hizmet veren Bağ-Kur hakkında hazırladıkları denetleme raporunda, Bağ-Kur'un kendi içinde ve diğer kurumlarla olan ilişkilerinde organizasyon sağlayamadığına dikkat çektiler.

HALKBANK PROBLEMİ

Bağ-Kur'un giderlerinin sadece 4'te birinin Kurum'un gelirleriyle karşılandığı ifade edilen raporda, Halk Bankası'nın, Bağ-Kur ile imzaladığı protokolü tek taraflı feshettiği ve tüm ödemelere yüzde 0.5 oranında komisyon uygulamaya başladığı, bunun da Kurum'a yeni yükler getirdiği belirtildi. Kurum'un son üç dört yıldır, finansman açısından düşüşü olan bir trend gösterdiği bildirilen raporda, Kurum'un sadece 1996 yılında 17.3 trilyon lira kredi faizi ödemek zorunda kaldığı kaydedildi.

Bağ-Kur'un prim tahsilatlarında tutarlı ve rasyonel politikalar izleyemediği vurgulanan ve bunun Kurum için ciddi tehlikeler yaratacağına dikkat çekilen YDK Raporu'nda, 'Bağ-Kur, bankalarla olan ilişkilerinde de tutarlı ve rasyonel bir politika izlememiştir' denildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle