GeriEkonomi SSK'da prim çilesine son
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SSK'da prim çilesine son

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Genel Müdürlüğü, isteğe bağlı sigortalıların primlerini öderken çektikleri çileye son verecek bir düzenleme yaptı. Daha önce sadece Vakıflar Bankası kanalıyla ödeme yapabildikleri için, banka kuyruklarında uzun süre beklemek zorunda kalan sigortalılar, bundan sonra Ziraat Bankası ve Emlakbank şubeleri aracılığıyla da primlerini ödeyip, SSK Genel Müdürlüğüne ulaştırabilecekler.

Yaklaşık 1 milyon 100 bin isteğe bağlı sigortalının banka kuyruklarında yaşadığı çileye son vermek için, önce Vakıfbank ile sözleşme yaparak, 1 Ocak 1998'den itibaren prim ödemelerinin bilgisayar ortamında yapılmasını sağlayan SSK, bu önlem yetersiz kalınca iki bankayı daha devreye soktu.

Bir SSK yetkilisi, sigortalıların prim ödemek için son günü beklemeleri nedeniyle kuyruklar meydana geldiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

‘‘1 Nisan 1998’den itibaren isteğe bağlı sigortalılık primi ödeyen sigortalılarımız primlerini yine bilgisayar ortamında, Vakıfbank'ın yanı sıra Ziraat ve Emlakbank şubeleri aracılığıyla da ödeyebilecekler.’’

İsteğe bağlı sigorta prim tahsilatı konusunda bu yeni önlemler SSK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Konuk ve Tahsisler Daire Başkanı Celal Tozan imzasıyla yayınlanan genelgeyle, sigorta müdürlüklerine duyuruldu. Genelgede, primlerin gecikme zammıyla ödenmesi gereken durumunda, tahsilatın sigorta müdürlüklerince yapılacağı ve tahsilatın yapıldığı ay içinde mutlaka bilgisayar kayıtlarında güncelleşeceği vurgulandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle