GeriEkonomi SSK ve Bağ-Kur’da yeniden 25 katrilyonluk af göründü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SSK ve Bağ-Kur’da yeniden 25 katrilyonluk af göründü

Sosyal güvenlik sistemini yeniden yapılandırmaya hazırlanan hükümet, SSK ve Bağ-Kur’un 25 katrilyon liralık prim alacakları için de yeni af planını tartışmaya başladı. İki yıl önceki aftan beklediği sonucu alamayan hükümet, bu kez borç faizlerini daha da indirmeyi öngörüyor.

HÜKÜMET, SSK ve Bağ-Kur’un 25 katrilyona ulaştığı belirtilen prim alacaklarının tahsili için kolları sıvıyor. Daha önce getirilen affın, faiz oranları yüksek olduğu gerekçesiyle ilgi görmemesi üzerine harekete geçen hükümet, SSK ve Bağ-Kur’un prim alacaklarını daha düşük faiz uygulanan taksit yöntemiyle yeniden yapılandırmayı planlıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Hazine’de Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu’nun bu konuda çalışma yaptığı bildirildi.

İLK AF SONUÇ VERMEDİ:

Hükümet, iki yıl önce SSK ve Bağ-Kur’un biriken prim borçlarının tahsili amacıyla daha önce getirdiği prim affından istenilen sonucu alamadı. Bunda, uygulanan faiz oranlarının yüksekliğine ilişkin yakınmaların etkili olduğu ortaya çıkınca da, başlatılan yeni çalışmada faiz oranlarının daha da aşağı çekilmesi ve ödemelerde de taksitlendirme yöntemiyle kolaylık sağlanması görüşü benimsendi.

FAİZİ İNDİRİLİYOR:

Kulislere sızan bilgilere göre, Erdoğan, bu hafta Meclis’te milletvekilleriyle yediği yemek sırasında da konunun gündeme getirlmesi üzerine, SSK ve Bağ-Kur’un prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışma başlatıldığını, ödeme kolaylığı sağlayacak bir yasal düzenlemeye gidileceğini söyledi. Erdoğan’ın görevlendirdiği bakanların üzerinde çalıştıkları formülle, prim alacaklarına halen uygulanan faiz oranı, TÜFE esas alınarak aşağı çekilmesi planlanıyor.

KİMLER BORÇLU:

SSK’nın 6 karilyona yakın alacağının yaklaşık 2.5 katrilyonu belediyelerden, 3 katrilyondan fazlası özel sektörden, geri kalanının da diğer kamu kuluşlarından olduğu öğrenildi.

Çok seçenekli teknik çalışma

SSK
ve Bağ-Kur yönetimleri, teknik olarak kurumlarının borçları ve alacaklarını gösterir tablolar eşliğinde, tahsil için geliştirdikleri çok seçenekli çalışmaları Hükümet’e ulaştırdı. Bunlar şöyle örneklendirildi:

Bir şirketin 1 milyon YTL (1 trilyon lira) borcu varsa; bunun bir kısmı anapara, bir kısmı da gecikme zammından oluşuyor. Bu para 1998’den kalma ise gecikme zammıyla birlikte 5 milyon YTL oldu, 2004 yılından 4 milyon YTL borcunu ödemeyenin borcu da 1 milyon YTL faizle birlikte 5 milyon YTL oldu.

Seçeneklerden birine göre; ana paranın ödenmesi koşuluyla, borç tarihinden itibaren biriken faizler TEFE veya TÜFE’ye endeksli olarak yeniden hesaplanacak. Burada faiz hesabı ‘bileşik’ veya ‘basit’ faiz hesabına göre yapılabilecek. Bileşik faiz uygulanırsa, faiz miktarı artacak, basit faiz uygulanırsa biraz daha düşük kalacak.

Hükümetin önündeki bir ikinci seçeneğe göre de; yine anapara alınacak. Kalan gecikme zammının belli bir oranı affedilecek. Bunun oranı da yüzde 10, 20’de, yüzde 70, 80 de olabilecek. Bu kararı da Hükümet verecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle