GeriEkonomi SSK’lı ve Bağ-Kur’luya tüm eczaneler artık açık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SSK’lı ve Bağ-Kur’luya tüm eczaneler artık açık

SSK’lı ve Bağ-Kur’luların, serbest eczanelerden ilaç almaları uygulaması bugün başlıyor. 35 milyonu SSK şemsiyesi altında olmak üzere 40 milyonu aşkın bir nüfusu ilgilendiren uygulama ile kamunun yılda 500 milyon YTL tasarruf sağlaması hedefleniyor.

SSK’nın provizyon sistemi halen eczanelerin tamamına bilgisayar ortamında ulaşamadığı için, özellikle ilk günlerde sıkıntı yaşanması beklenirken, yetkililer sorunların kısa zamanda aşılıp sistemin oturacağını savunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) arasında 14 Aralık 2004’te imzalanan, İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (İEİS) da katıldığı protokole göre, uygulama şöyle olacak:

ASLAN PAYI DEVLETİN:

Yeni sistemde 6 yaşından yaşlı ilaçlar, yüzde 11’i firmalardan, yüzde 3.5’i de eczanelerden olmak üzere yüzde 14.5 indirimli fatura edilecek. Son 6 yılda kullanıma sokulan ilaçlar ile ederi 3 milyonun altındaki ilaçlarda ise firma indirimi yüzde 4, artı yüzde 3.5 eczacı indirimi olmak üzere yüzde 7.5 indirimle fatura edilecek. Bu indirimler sadece SSK ve yeşil kartlılar için değil, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur için de geçerli olacak. Çalışanlar için ilacın yüzde 80’ini, emekli için ise yüzde 90’ını karşılayan devlet bu indirimden aslan payını elde ederek, yılda 500 milyon YTL tasarruf edecek. SSK’lı anlaşmalı kurum doktorunun yazmadığı ilacı serbest eczaneden alamayacak. SSK’lı da olsa kapsam dışı ilacı, bugüne kadar olduğu gibi indirimsiz olarak, bedelini kendi cebinden ödeme koşuluyla alabilecek.

RAPORLU İLAÇLAR YİNE SSK’DAN:

Heyet raporu kapsamındaki ilaçlar, yine SSK eczanelerinden alınacak. Bu kapsama diyaliz, kalp, tansiyon hastaları gibi sürekli hastalığı nedeniyle sürekli ilaç kullananları giriyor.

Eczanelerin geri ödeme sorunu giderilecek

ÇALIŞMA
ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, uygulamanın kademeli yaygınlaştırılacağını söylerken, SSK ile sözleşmeyi yapan eczanelerin bu hizmeti vereceğini, ancak eczaneleri de ‘sözleşme yapmaları’ konusunda zorlayamayacaklarını belirtti. Başesgioğlu, ‘Eczacıların geri ödemeler konusunda gecikmeler dolayısıyla endişeleri’ne ilişkin de, ‘Gerek Maliye Bakanlığı, gerekse biz, geri ödemelerde mağdur olmamaları için elden gelen gayreti göstereceğiz’ dedi.

19 Şubat’a kadar anlaşmalı eczane sayısı 11 bini bulacak

SSK
Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Rüştü Karahan, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinin gerçekleşeceği 19 Şubat’a kadar anlaşmalı eczane sayısını 7 binden 11 bine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Karahan, şöyle konuştu: ‘SSK eczaneleri, 20 Şubatta Sağlık Bakanlığı’na geçtiği için SSK bünyesinden çıkmış olacak. Vatandaşa sıkıntı çektirmektense, SSK hastalarına mevcut eczanelerinde ilaç dağıtabilir. Her alternatifi görüşüyoruz.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle