GeriEkonomi Spora yılda 20 milyon dolar markalarımıza güç katıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Spora yılda 20 milyon dolar markalarımıza güç katıyor

Spora yılda 20 milyon dolar markalarımıza güç katıyor
refid:4876009 ilişkili resim dosyası

Ülker Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü ve Ülkerspor Kulübü Başkanı Ali Doğan, "Ülkerspor’a yılda 10 milyon dolar harcıyorduk. Şimdi bunu büyük kulüplerimize paylaştırıyoruz. Kulüplere verdiğimiz destek yılda 20 milyon doları buluyor. Anadolu’da 77 kulübe sponsoruz. Yılda 20-40 bin YTL arasında ödeme yapıyoruz" dedi.

ÜLKER Kurumsal İletişim Koordinatörü ve Ülkerspor Kulübü Başkanı Ali Doğan, Ülker’in sponsorluklarının yıllık 20 milyon doları bulduğunu belirterek, "Ülkerspor’a yılda 10 milyon dolar harcıyorduk. Şimdi bunu büyük kulüplerimiz arasında paylaştırıyoruz. Futbolda yıllardır Anadolu’daki 77 futbol kulübüne de yılda ortalama kulüp başına 20-40 bin YTL destek veriyoruz" dedi. Sponsorlukların Ülker Grubu’nun ürettiği markaları güçlendirdiğini söyleyen Ali Doğan, "Ürünlerimizin en büyük tüketicisi gençler. Biz de spora destek vererek gençleri hedefliyoruz ve markalarımızı güçlendiriyoruz. Sponsorlukların markalarımızı güçlendirdiğine inanıyorum, marka olmanın en önemli yollarından biri sponsorluklardır" diye konuştu.

MARKALARIMIZ SPORLA GÜÇLENDİ: Ülker’in marka olmasında sponsorlukların çok ciddi payı olduğunu söyleyen Ali Doğan, "Sponsorluk yarışı hızlanmalı, bize ileride yeni rakipler çıkabilmeli. Spor kulüpleri bizim dışımızda da oturup bu sponsorlarla pazarlık etmeli ve kulüplerin değeri yükselmeli. Sporda kalite ancak böyle artabilir. Sponsorlukta yeni rakipler karşımıza çıksın istiyoruz. Biz Ülker olarak tek başımıza bütün kulüplere sponsor olamayız. Bizim gibi başka sanayi kuruluşları da çıkmalı" diye konuştu.

AVRUPA SPONSORLUKLA BÜYÜYOR: Ülkerspor’la ilgilenmeye başladıktan sonra Avrupa’daki bir uygulamanın dikkatini çektiğini söyleyen Ali Doğan, "Baktım ki bizim gibi sanayi kuruluşları bizzat kulüp kurup bu işle uğraşmıyorlar. Sponsorluk yapıyorlar" dedi. "İtalya’da Bolonya’da bir spor kulübünün adını her yıl gittiğimizde başka görüyoruz. Önündeki adı mutlaka değişiyor. Bu bütün Avrupa’da böyle" diyen Ali Doğan, şöyle devam etti: "Ülkerspor’un çok derin bir taraftar kitlesi var, İstanbul’dan Anadolu’ya kadar. Maçlarımıza televizyonda veya basında ilgi gösteriyorlar, takip ediyorlar ama forma aşkı olmadığı için maçları izlemeye gelen yok. Maçlarda ya fabrikadaki işçileri ya da okullardan çocukları topluyoruz. Bir de sponsorluk yasası çıkınca hepsi biraraya geldi. Biz de doğru olanı yapalım dedik."

ÜLKERSPOR’U BİR GÜNDE KAPATMADIK: "Ülkerspor’u bir günde oturup da kapatmaya karar vermedik" diyen Ali Doğan, şunları söyledi: "Üç yıl önce böyle bir araştırmaya, çalışmaya başlamıştık. Birleşmiş Milletler’in FIBA’nın FIFA’nın raporlarını gördüğünüzde tüm dünyada aynı sıkıntı yaşanıyor ve aynı tedbirler alınıyor. Dünyada bir dijital devrim yaşanıyor. Bundan Türkiye de nasibini alıyor. Çocuklar evden çıkmıyor, spor yapamıyor, bu çocuklar asosyal yetişiyor. Gençlerin dikkatini çekmek istiyoruz. Tabii sponsorluğun birinci gayesi ticaret. ’Ben bu kulüplerle, şu sporsonsorluk anlaşmalarını imzalarsam, şu reklam gelirlerini alırsam, şu görüntüleri alırsam bunun değeri nedir?’ diye ön çalışma yapıyoruz."

Sponsorluklar seyirci profilini değiştiriyor

SPONSORLUKLAR kanalıyla çok kaliteli oyuncuların geldiğini, bunun da seyirci profilini değiştireceğini vurgulayan Ali Doğan, "En başarılı kulüplerin bile seyirci profili düştü, hem de sayısı azaldı. Şimdi bu sponsorluklar kanalıyla çok kaliteli oyuncular geliyor seyirci profili de değişecek. Ailece gidilebilecek maç ortamları oluşacak. Gençlerin ilgisi daha da artacak" diye konuştu.

Ülkerspor hep gider üzerine kuruluydu

GEÇMİŞTE kulüplerini kapatan kuruluşların tersine Ülkerspor’un genişlediğini hatırlatan Ali Doğan, "Hiçbir gelirimiz yoktu, tamamiyle gider üzerine kurulan bir kulüptü. Biz geçen yıldan beri bu imkanları seyircisi aşağı-yukarı tüm Türkiye’yi kaplayacak kadar çok olan üç büyük kulübümüzle paylaşıyoruz" dedi. Ali Doğan, şöyle devam etti: "Geçen yıl basketbolda Beşiktaş Cola Turka, Galatasaray CafeCrown oldu. Fenerbahçe’nin şartları uygun değildi, bu yıl bir ittifak sağladık. Biz Fenerbahçe’de de aynı şeyi yaptık. Beşiktaş ve Galatasaray’daki gibi. Ama ona Ülker ismini verince yanlış algılandı. Biz geçen yıl Cola Turka ve CafeCrown’un öne çıkarmak istiyorduk. Ülker ismini de Fenerbahçe ile kullanmak mecburiyetinde kaldık. Ülkerspor’un Avrupa’nın en ileri organizasyonu Euroleague ile 4 yıllık anlaşması var. 2009’da Finalfour’un Türkiye’de oynanması kararlaştırıldı. Bunlar Fenerbahçe Ülker olarak devam edecek. Futbolda da Beşiktaş’ın ana sponsoruyuz, Galatasaray, Trabzon ve Fenerbahçe’nin ikinci derecede sponsoruyuz."

77 Anadolu kulübüne yılda 150-300 bin YTL

ALİ Doğan, Ülker Grubu’nun yıllardır Anadolu’daki 77 futbol kulübüne sponsorluk yaptığını, ancak geçen yıl büyük kulüplere döndükten sonra dikkatleri üzerlerine çektiklerini belirti. Anadolu kulüplerine reklam kanalıyla yılda 20-40 bin YTL. arasında değişen rakamlarda destek olduklarını vurgulayan Doğan, Vestel Manisa örneğinde olduğu gibi bir çok ilde birliktelik kurulabilecek kuruluşlar olduğunu söyledi. Ülker’in Anadolu’daki 77 kulübe verdiği destek yılda 150-300 bin YTL arasında değiyor.

Kadıköy’e çok amaçlı spor salonuna destek veriyoruz

TÜRKİYE’deki gençliğin spora yönlendirilmesinin sadece birkaç grubun çalışmasıyla olamayacağını söyleyen Ali Doğan, "Yerel yönetimlerin de bu işe el atmaları gerekiyor. Avrupa’da yerel yönetimler çok iyi organize olmuş. Yerel bir spor kulübünün içinde mutlaka yerel yönetim var" dedi. Bunun bir örneğini Ülker Fenerbahçe ve Kadıköy Belediyesi ile birlikte gerçekleştirmek üzere çalışmalara başladıklarını belirten Ali Doğan, "Kadıköy Yakası’na çok amaçlı bir spor salonu kazandırmak için işbirliği yapıyoruz. Onlar yapıyor, biz de Ülker Grubu olarak sosyal sorumluluk projesi kapsamında destek vereceğiz. Bu sponsorluğun dışında bir proje. Salonun tamamının yapımını biz üstlenmedik. Bu tür projelerde sinerji olması halinde ortaya neler çıkabileceğini gösterecek bir çok amaçlı spor salonu olmasını istiyoruz. Bu salonlara gidecek çocuklar futbol, basketbol ve voleybol dışında da spor alanlarına yönelebilecek" diye konuştu. Ülker’in sosyal sorumluluk projeleri kapsamında eğitime de yöneldiğini belirten Ali Doğan, Anadolu’daki değişik illerde spor okulları açılması için görüştüklerini söyledi.

Delgado’ya 5 milyon dolar verdik o bizim oyuncumuz

ÜLKER’in Arjantinli oyuncu Matias Delgado’nın bonservisini 5 milyon dolara aldığını söyleyen Ali Doğan, bu konuda şunları söyledi: "Beşiktaş yönetimi o futbolcuyu almaya karar vermiş. Ancak Delgado’nun sponsoru olan firmayı ikna edip alamamışlar. Biz alalım, bizim oyuncumuz olsun ama Beşiktaş’ta oynasın dedik. Delgado’nun bonservisini 5 milyon dolara biz aldık. Ama bu konu, Beşiktaş’la olan sponsorluk anlaşmamızın dışında bir durum, oyuncu bizim, satarsak paramızı da alacağız."

Sıfırdan başlayan CafeCrown Galatasaray’la yüzde 30 pay aldı

SPONSORLUKLARIN geri dönüşünün kesin bir ölçümünün yapılamadığını hatırlatan Ali Doğan, "Ama biz sponsorluklarımızdan memnunuz" dedi. Doğan, şöyle konuştu: "CafeCrown’u ele alırsak bu olumlu etkiyi görebiliyoruz. Kahvede sıfırdan başladık ve ilk yıl yüzde 30 pazar payına sahip olduk. Mutlaka basketboldaki Galatasaray CafeCrown adının, bu sponsorluğumuzun büyük etkisi var. Ama tam olarak bunun ne kadar olduğunu saptayamayız. Sponsorlukların asıl amacı gençlere ulaşabilmek. Bizim ürünlerimizin de en büyük tüketicisi gençler. Sponsorluğun bu anlamda bize geri dönüşü çok fazla. Bu bir anlamda ticari bir olay."

Sabri Ülker, babamdan sonra en saydığım insan

ÜLKERSPOR’la ilgilenmesinin de aileye olan yakınlığından kaynaklandığını söyleyen Ali Doğan, şöyle konuştu: "Çok uzun yıllardır Ülker benim ailem. Sabri Bey (Ülker) babamdan sonra en saydığım insan. Ülker’de bordro karşılığı görev yapan biri değilim. Ama Ülkerspor’a da aileden birinin bakması gerekiyordu. Daha önce bu işin başında Sabri Bey’in damadı Orhan Özokur vardı. Ülker olarak dondurmaya da girdik. Orhan Bey dondurmanın başına geçmek zorunda kalınca da Ülkerspor’la ben ilgilendim. Türkiye’de şampiyon olduk."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle