GeriEkonomi SPK'dan borsa dışı menkul kıymetler piyasalarına sıkı esaslar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SPK'dan borsa dışı menkul kıymetler piyasalarına sıkı esaslar

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), borsa dışı teşkilatlanmış menkul kıymet piyasaları kurucu şirketlerine, yönetim, denetim kurulu üyelikleri ve istihdam edilen personele ilişkin yeni esaslar getirdi.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun 2003 yılında yayımlanan Borsa Dışı Teşkilatlanmış Menkul Kıymetler Piyasalarının Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik’te yaptığı değişiklikler bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre görev yapmaları için gerekli koşullardan birinin taşınmadığının sonradan tespiti veya ortaya çıkması durumunda ilgili Kurucu Şirketin personeli görevden alınacak. Yönetim ve denetim kurulu üyelerinin görevden alınması ise SPK tarafından yapılacak.

Kurucular, ortaklar, yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile personel bu koşullarla ilgili durumlarında değişiklik meydana gelirse, bunu ivedilikle Kurucu Şirkete bildirmekle yükümlü olacaklar. Kurucular, ortaklar, yönetim ve denetim kurulu üyelerinin durumları Kurucu Şirket tarafından gerekli bilgi ve belgelerle birlikte SPK’ya hemen bildirilecek. Genel müdürle ilgili olarak ortaya çıkacak durumlarda sorumluluk yönetim kuruluna ait olacak.

Genel kurul tarafından en az 5, en fazla 11 kişiden oluşan bir yönetim kurulu seçilecek. Genel kurul, ayrıca yönetim kurulu üyeliğinin süresi dolmadan herhangi bir nedenle boşalması halinde yerine geçtiği üyenin görev süresini tamamlamak üzere yönetim kurulu üyeliğine seçilen her üye için birer tane de yedek üye seçecek. Genel müdür de yönetim kurulu üyesi olacak ve üyeliği genel kurulun onayına sunulacak.

Yönetim kurulu üyeleri 2 yıl için seçilecek. Süresi biten üye yeniden seçilebilecek. Süresi bitmeden yönetim kurulu üyeliğinin sona ermesi ve yedek üyenin de bulunmaması durumunda yönetim kurulu tarafından yapılacak ilk genel kurula kadar görev yapmak üzere Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde yeni üye seçimi yapılacak.

Kurucu Şirketin hesap ve işlemleri pay sahiplerinin göstereceği gerçek kişi adaylar arasından genel kurulca seçilen ve en az 2 kişiden oluşan denetleme kurulu tarafından denetlenir. Genel kurul ayrıca denetleme kurulu üyeliğinin süresi dolmadan herhangi bir nedenle boşalması halinde yerine geçtiği üyenin görev süresini tamamlamak üzere denetleme kurulu üyeliğine seçilen her üye için birer de yedek denetçi seçecek.

İki yıllık süre için seçilecek denetleme kurulu üyelerinin yüksek öğrenimli, mali piyasalar hakkında bilgi ve en az 10 yıl mesleki deneyime sahip olmaları gerekiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle