GeriEkonomi SPK: İstanbul İslami finans merkezi olabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SPK: İstanbul İslami finans merkezi olabilir

SPK: İstanbul İslami finans merkezi olabilir
refid:21518132 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin ilk kez gerçekleştirdiği sukuk ihracına ilişkin, “Bundan sonra sukuk piyasasında düzenli olarak yer almak istiyoruz. Zamanlama ve miktarı Hazine tarafından kararlaştırılarak duyurulacaktır” dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray ise İstanbul’un küresel bir İslami finans merkezi olma şansı bulunduğunu vurguladı. Babacan ve Akgiray, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da Küresel İslami Finans Forumu’na katıldı.

İstanbul çekim merkezi

SPK Başkanı Vedat Akgiray, Kuala Lumpur’un son yıllarda İslami finansın küresel başkenti haline geldiğini hatırlatarak “2012 yılının ilk altı ayında Malezya, 51 milyar dolar gibi bir sukuk ihracı yapmış. Türkiye de 1.5 milyar dolarlık sukuk ihracı yaptı ve bunun yaklaşık beş katı bir taleple karşılaştı. İstanbul’un küresel bir İslami finans merkezi olması şansı var. İstanbul’un finans merkezi olması projesine İslami finans merkezi dahil” dedi.

30 yıllık tecrübe

Malezya’nın İslami bankacılık tecrübesi 30 yıla dayanıyor. Dünyada aktif olarak İslami bankacılık ürünlerini portföylerinde gösteren yaklaşık 300 kadar finansal kuruluşun neredeyse hemen hepsinin merkez ve temsilciliklerini Kuala Lumpur’da görmek mümkün. Malezya Merkez Bankası’nın verilerine göre, İslami bankalar her yıl varlıklarını ortalama yüzde 26.7 artırmayı başarıyor. Sadece 2012 yılının ilk yarısında 50 milyar doların üzerinde sukuk ihracı yapan Malezya, Uzakdoğu Asya’da İslami finansın tam anlamıyla merkezini oluşturuyor. Dünyanın finans devleri Kuala Lumpur’da İslami finansın nimetlerinden faydalanmak için birbirleri ile yarışıyor.

Bütçe açığı hedefi 1 puan aşacak

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, yıl sonunda bütçe açığının GSYH’ye oranının hedefi 1 puan aşacağını söyledi. Türkiye’nin bunu telafi edebilecek mali yerinin olduğunu belirten Babacan,  “Mali disiplin Türkiye’nin başarısının arkasındaki ana neden. Bir süredir düşük bütçe açıkları ile gidiyoruz. 2010 ve 2011 yıllarında orta vadeli programın altında açık sağladık” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle