GeriEkonomi SPK Başkanı Cansızlar Seul'e gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SPK Başkanı Cansızlar Seul'e gidiyor

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, Güney Kore'de gerçekleştirilecek IOSCO (Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonu) 28'inci yıllık konferansında, Gelişmekte Olan Piyasalar Komitesi Başkanı unvanı ile Türkiye başkanlığında 75 ülkeyi temsilen bir açış konuşması yapacak.

SPK'dan yapılan açıklamaya göre Konferans, 14-17 Ekim 2003 tarihlerinde Güney Kore'nin başkenti Seul'de gerçekleştirilecek.
  
Ana teması Menkul Kıymet Piyasaları ve Düzenleyici Kuruluşların Karşılacakları Yeni Zorluklar olan konferansta, Cansızlar'ın yanı sıra Kore Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı, Kore Finansal Denetim Komisyonu Başkanı ile Portekiz ve Avustralya Sermaye Piyasası Kurulu Başkanları da birer konuşma yapacak.

Konferansa, sermaye ve finans piyasaları temsilcileri ile borsa başkanlarından oluşan 500'e yakın temsilcinin katılımı bekleniyor.

Cansızlar konuşmasında, kurumsal yönetişim, uluslararası muhasebe standartlarına uyum, kamuoyu aydınlatma standartlarının geliştirilmesi gibi konulardaki son gelişmeler ile IOSCO tarafından belirlenmiş olan menkul kıymetler sektöründeki düzenlemelere ilişkin ilkelerin uygulanması gibi konularda bilgi verecek.
  
SPK Başkanı ayrıca, Başkanlar Komitesi, Yürütme Komitesi, Özdüzenleyici Kuruluşlar Danışma Komitesi ve Gelişmekte olan piyasalar Komitesi toplantılarında da birer konuşma yapacak.
 
SPK'NIN MUTABAKAT ÇALIŞMALARI

Bu arada, SPK, finansal piyasalarda artan uluslararası faaliyetlerve bununla bağlantılı olarak ilgili ulusal merciler arasında işbirliği konusunda duyulan ihtiyaç sonucunda, diğer ülkelerdeki SPK muadili sermaye piyasası düzenleme ve denetim otoriteleriyle işbirliği ve bilgi paylaşımına ilişkin mutabakat imzalanmasına yönelik çalışmaları 1998 yılından beri sürdürüyor.
  
Bu çerçevede bugüne kadar İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Avustralya, İsveç, Malta, Yunanistan, Portekiz, Arnavutluk sermaye piyasası otoriteleri ve ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu ile olmak üzere toplam 12 mutabakat imzalandı. Son olarak Romanya Sermaye Piyasası Kurulu ile sürdürülen görüşmeler sonucunda bilgi alışverişine ilişkin mutabakat metni konusunda anlaşmaya varılırken, bu mutabakatın IOSCO Konferansında imzalanması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle