GeriEkonomi SPK Almanya'da bağış toplanmasına el attı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SPK Almanya'da bağış toplanmasına el attı

Sermaye Piyasası Kurulu Almanya'da Türklerden bağış ya da başka yollarla para toplayan gruplara karşı mücadele başlattı. SPK Başkanı Doğan Cansızlar Almanya'nın 5 kentinde bilgilendirme toplantıları yaptı. Doğan Cansızlar, Almanya`daki vatandaşların kendilerine, ``keşke daha önceden gelseydiniz`` dediklerini bildirdi.

Cansızlar, SPK tarafından Almanya`da 5 kentte yapılan bilgilendirme toplantılarını değerlendirdi.

Almanya`da Türk vatandaşlarıyla yaptıkları toplantılarda Türkiye`deki yatırım ve yarım araçları konusu bir bilgi noksanlığı gördüklerini vurgulayan Cansızlar, ``Vatandaşlarımıza nasıl yatırım yapmaları gerektiği, nasıl güvenceli yatırım yapılması gerektiğini anlattık`` dedi.
Yurtdışında bazı kişiler tarafından izinsiz para toplandığı yönünde iddialar bulunduğunun hatırlatılması üzerine SPK Başkanı DoğanCansızlar, şunları söyledi:

``Vatandaşlarımız bilgi sahibi değillerdi, kendilerin uyardık. SPK`dan izin almadan yapılan böylesi bir izinsiz para toplama ya dahalka arz yapan şirketler konusunda riskin çok büyük olduğunu sonuçta eğer olumsuzluklarla karşılaşıldığı takdirde, riskin tamamen kendilerine ait olabileceğini, devlet olarak ancak SPK`nın izniylehisseleri halka arz eden şirketler konusunda denetim yetkisini olduğunu ifade ettik. Bunlarla ilgili tedbirler aldığımızı onun dışındaki şirketlere, ne gözetim ne de denetim anlamında bağlantımızınolamayacağını ve kaybolan paralarla ilgili bizim yapabileceğimiz herhangi bir şeyin olmadığını söyledik.

Ama buna rağmen biz bu tür şirketlerle ilgili mahkemelerde ihtiyati tedbir kararı aldırdığımızı. Hiç olmazsa en azından bu şirketlerin Türkiye`deki mal varlıkları üzerinde ihtiyati tedbir kararı koyarak mevcut mal varlıklarıyla ne kadarlık kısmı kalırsa kalsın kendilerine yine hisse olarak döndürme gayreti içinde olduğumuzu söyledik.``

Cansızlar, toplantıların çok iyi geçtiğini de ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle