GeriEkonomi Spekülasyonu ‘elden takip’le önledi, 7 gümrük müdürünü değiştirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Spekülasyonu ‘elden takip’le önledi, 7 gümrük müdürünü değiştirdi

Spekülasyonu ‘elden takip’le önledi, 7 gümrük müdürünü değiştirdi
refid:16911239 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, takibini elden yaparak İstanbul, Ankara, Antalya, Habur ve Gürbulak’ın da aralarında bulunduğu 7 gümrük müdürünü görevinden aldı.

Gümrüklerde yeniden yapılanmaya giden Yazıcı, İstanbul’daki rüşvet operasyonunun mimarı, Gümrük Başmüfettişi Murat Kahraman’ı da ödüllendirerek Mersin Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü yaptı. Yazıcı, operasyon bilgilerinin dışarı sızmaması için de ilginç bir yönteme başvurdu. Yazıcı, hazırladığı görevden alma ve atama kararnamelerinin takibini doğrudan kendisi elden yaptı. Önce Başbakan Tayyip Erdoğan’ı bilgilendirip onayını alan Yazıcı, ardından da Çankaya Köşkü’ne çıktı. Gül’ün de onayını alan atamalar dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.
Yorulan gitti
Yazıcı, kararnameleri elden takip etme gerekçesini, “İşi elden takip etmek istedim, çünkü kendi prosedürüne bırakınca spekülasyon oluyor” diye açıkladı. Görev değişikliklerinin nedeni için de, “Kimisinin performansı düşük, kimi yorulmuş, bölge değişsin. Bu çerçevede yaptık” diye açıklayan Yazıcı, İstanbul’un ise soruşturma geçirdiği için zaten açığa alındığını anımsattı.
Görevden alınanlar
İstanbul gümrüğündeki son operasyonda gözaltına da alınan Lütfi Ekinci ile birlikte görevden alınan isimler şöyle oldu: “Ahmet Arslantaş (Ankara), Fevzi Gülcan (Antalya), Mehmet Hilmi Türkoğlu (Hopa), Nurettin Cengiz (Sinop), Rifat Bolat (Habur) ile Hasan Demirci (Gürbulak).”

Yeni genel müdür Remzi Akçin oldu

GÜMRÜKLER Genel Müdürlüğü’ne Genel Müdür Yardımcısı Remzi Akçin atanırken, diğer atamalar şöyle oldu: “İstanbul’a Bursa Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Tevfik Usta, Bursa’ya Mersin Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Süleyman Tosun, Mersin’e Gümrük Başmüfettişi Murat Kahraman, Ankara’ya Mustafa Işık, Antalya’ya Ragibe Coşkun, Sinop’a Akif Sayan, Habur’a Hasan Eken, Gürbulak’a Mehmet Çelebi, Hopa’ya İskenderun Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Ömer Ersoy, İskenderun’a Hakkari Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Tahsin Cömert, Hakkari’ye de Şükrü Ünlüoğlu, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığına Hasan Köseoğlu, 1. Hukuk Müşavirliğine Suavi Önal, Samsun’a Serkan Işık, Malatya’ya Mehmet Karabağ, Gaziantep’e Trabzon Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Fikret Erol, Trabzon’a da Gaziantep Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Semih Baydemir getirildi.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle