GeriEkonomi Soysal, tahkimde Türkiye’yi savundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soysal, tahkimde Türkiye’yi savundu

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın danışmanı Mümtaz Soysal, yap-işlet-devret projesiyle ilgili uluslararası tahkime başvurarak Ankara’dan 300 milyon dolarlık tazminat isteyen iki ABD şirketine karşı Türkiye’yi savundu.

Soysal’ın bu savunmayı şubat ayında New York’ta ilk Kıbrıs müzakereleri başladığı sırada yaptığı ortaya çıktı. Enerji Bakanlığı’nın, uluslararası tahkimde Türkiye’yi savunacak uzman bilirkişi olarak yaklaşık 30 isim arasından Soysal’ı seçtiği öğrenildi.

PSEG Global Public Service Enterprise Group ve North American Coal Corp., Konya Ilgın Termik Santralı projesi nedeniyle Washinton’daki ICSID Uluslararası Tahkim Heyeti’de Türkiye aleyhine 300 milyon dolarlık tahkim davası açtı.

İki ABD’li şirket, Konya-Ilgın’da yap-işlet-devret modeliyle 425 megavat kurulu güçte bir termik santral kurmak üzere Enerji Bakanlığı ile 8 Mart 1999’da bir imtiyaz sözleşmesi imzalamışlardı. 804.8 milyon dolara malolması beklenen santralin kurulu gücünün 500 megavata çıkarılmasına ilişkin işlemler nedeniyle uzun bir süre ilerleme sağlanamayan proje, yeni Enerji Piyasası Yasası kapsamında hazine garantisi verilmesinin olanaksız hale gelmesiyle birlikte gerçekleştirilemedi.

ABD’li şirketler Türkiye’deki koşullar değiştiği için gerçekleştiremediklerini öne sürdükleri proje için önemli ölçüde harcama yaptıklarını ileri sürerek, Washington’daki uluslararası tahkim merkezi ICSID’e başvurarak Türkiye’den 300 milyon dolarlık tazminat talebinde bulundular.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle