GeriEkonomi Söylemez: Ekonomi ara rejimde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Söylemez: Ekonomi ara rejimde

DYP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez, hükümetin ekonomide demokrasiyi rafa kaldırdığını savunarak, ‘‘Hükümet, adeta ara rejim dönemlerini hatırlatan uygulamalar yapmaya başlamıştır’’ dedi.

Yoğun siyasi gündem nedeniyle ekonomide yaşanan sıkıntıların yetirince dile getirilemediğini, getirilse bile yankı bulamadığını ifade eden Söylemez, milletin geçim sıkıntısı içinde olduğunu kaydetti.

Enflasyon ile mücadeleye ‘‘evet’’ dediklerini belirten Söylemez, enflasyondaki kalıcı düşüşü, her vatandaş gibi kendilerinin de arzu ettiklerini söyledi. Söylemez, ‘‘Ama Türkiye'de yaşanan şudur, alım gücü azaltılarak, insanları yoksullaştırarak, talebi, üretimi ve ihracatı kısarak, enflasyonda dağıt üzerinde bir düşüş öngörülüyor’’ diye konuştu.

Enflasyonun kağıt üzerinde düşürülmeye çalışılmasının, manipülasyonlara yol açmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Söylemez, şöyle devam etti:

‘‘Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nin zararlarının ve yapması gerektiği fiyat ayarlamalarının biriktirilerek, geleceğe doğru ertelendiğini üzüntüyle görüyoruz. Hükümete soruyoruz, biriktirilen ve ertelenen kamu zamları ve fiyat ayarlamaları ne olacak? Bu zararları kim ödeyecek?’’

Söylemez, hükümetin ekonomide demokrasiyi rafa kaldırdığını savunarak, ‘‘Adeta ara rejim dönemlerini, 12 Eylül dönemini hatırlatan uygulamalar’’ yapılmaya başlandığını ileri sürdü. Söylemez, işçilerin yasal grev haklarının hükümet zoruyla ertelenmeye çalışıldığını da kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle