GeriEkonomi Sosyal güvenliğin en büyük sorunu kayıtdışı istihdam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sosyal güvenliğin en büyük sorunu kayıtdışı istihdam

Sosyal güvenliğin en büyük sorunu kayıtdışı istihdam
refid:14684706 ilişkili resim dosyası

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, “Sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sisteminin önündeki en büyük engellerden birisi olan kayıtdışı istihdam, haksız rekabete de yol açıyor” derken, kayıtdışılıkla topyekün mücadele yapılması gerektiğini vurguladı.

Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle dün bir basın toplantısı düzenleyen Zararsız, şu açıklamaları yaptı:
- İlk ve ortaöğretim çağındaki tüm çocuklarımıza sosyal güvenliğin önemini gerektiği gibi anlatırsak, çalışanımızı işini dikkatli, iyi ve düzgün yapması gerektiğine inandırırsak, işverenimize çalıştırdığı işçisinin hakkına riayet etmesi gerektiğini anlatabilirsek; 10-15 yıl sonra ülkede ne kayıtdışını, ne prim tahsilatını, ne de sistemdeki kayıp ve kaçakları konuşuruz.
- Türkiye’de kayıt dışı istihdamın oranı TÜİK verilerine göre yüzde 43 civarında. 2001’de kayıt dışı istihdam yüzde 52,8’in üzerindeydi. 2008 Haziran-2010 Nisan arasında 438 bin 338 kayıt dışı çalışan ve 10 bin 763 kayıt dışı işyeri saptadık.

İlaçta takip sistemi 16 Mayıs’ta başlıyor

EMİN Zararsız, 16 Mayıs’ın ilk saatlerinde ilaç takip sistemi uygulamasının başlayacağını da söyledi. Zararsız, 1 Haziran’dan itibaren de hiçbir ilacın karekodsuz satılmayacağını belirterek, “Bütün ilaç süreci kayıtlı olacak” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle