GeriEkonomi Sosyal çöküntü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sosyal çöküntü

Sosyal çöküntü

45 dakika boyunca başta Facebook ve Instagram olmak üzere, Tinder, AIM ve Hipchat gibi sosyal ağlara dünyanın erişimi kesildi. Sosyal ağlardaki sorunu Lizard Squad adlı grup “Biz ‘hack’ledik” diye üstlenirken Facebook yaptıkları bir değişikliğin neden olduğunu açıkladı.

DÜNYANIN en popüler sosyal ağları olan Facebook ve Instagram, dün sabah saatlerinde yine çöktü. Yaklaşık 45 dakika sosyal ağlara dünyadaki tüm kullanıcılar ulaşamadı. Ancak daha sonra Instagram ve Facebook’un yanı sıra Tinder, AIM ve Hipchat gibi internet servislerini de çöktüğü ortaya çıktı. Popüler sosyal ağlarda bu sorunlar yaşanırken daha önce Sony ve Xbox’a düzendiği saldırılarla adını duyuran Lizard Squad’ın attığı tweetler dikkat çekti. Lizard Squad hacker grubu, söz konusu kesintinin kendileri tarafından gerçekleştirilen siber saldırı sonucu yaşandığını öne sürdü. Anonymous ve Guardians of Peace örgütleriyle bağlantısı olduğu düşünülen Lizard Squad, 2014’te birçok kez Sony PlayStation Network (PSN) ve Xbox Live oyun platformlarını hedef almış ve en son saldırılarını yılbaşı günü düzenlemişti. Lizard Squad, en son olarak Malezya Havayolları’nın sayfasını da ‘hack’lemişti.

YENİLİK YÜZÜNDEN

Facebook, Lizard Squad tarafından saldırıya uğradıkları iddasını reddetti. Geliştirici portalından yapılan açıklamada erişim kesintisine neden olan sorunun kısa zamanda tespit edilerek düzeltildiğini belirten açıklamada şöyle denildi: “Bu sorun, üçüncü şahıslar tarafından gerçekleştirilen bir saldırı sonucunda değil, üzerinde çalıştığımız bir değişikliğin yapılandırma sistemlerimizi etkilemesi sonucunda ortaya çıktı. Problemi çözmek için elimizden geldiğince hızlı hareket ettik ve her iki servisimiz de şu an yüzde 100 geri dönmüş durumda.”

Rakamlarla Facebook ve Instagram

1.35 milyar
Facebook’un toplam kullanıcı sayısı

1.12 milyar
Facebook’un mobil kullanıcı sayısı

864 milyon
Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı

7.8 milyar $
Facebook’un geçen yıl elde ettiği gelir

1.5 milyar $
Facebook’un geçen yıl elde ettiği kâr

300 milyon
Instagram’ın Toplam kullanıcı sayısı

70 milyon
Instagrama yüklenen günlük fotoğraf sayısı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle