GeriEkonomi Soruyu yanlış sordu, aldığı cevaba kızdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soruyu yanlış sordu, aldığı cevaba kızdı

FP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen 11 bankayla ilgili soru önergesinde, "Fon'a devredilen" yerine "batan bankalar" deyimini kullanınca, 1960-1994 yılları arasında batan bankalarla ilgili yanıtla karşılaştı. Bu duruma çok sinirlenen Uzunkaya, bunun "ibret verici" bir durum olduğunu söyledi.

Uzunkaya, TBMM Başkanlığına verdiği önergeyle Başbakan Bülent Ecevit'en, "kaç özel bankanın hangi tarihte battığını" ve "bu bankalarda toplanan mevduat ile kredi miktarlarını" açıklamasını istedi. Soruyu Başbakan Ecevit yerine, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan aldığı yanıta dayanarak Devlet Bakanı Recep Önal yanıtladı.

Yanıtta, şimdiye kadar batan bankaların, "Esnaf Kredi Bankası, Sanayi Bankası, Birleşik Tasarruf ve Kredi Bankası, Doğubank, Tutum Bankası, Raybank, Türkiye Kredi Bankası, İşçi Kredi Bankası, Türkiye Bağcılar Bankası, TYT Bank, Marmarabank, İmpexbank ve Kıbrıs Kredi Bankası olduğu belirtildi. Bu bankaların mevduatları ve kredileriyle tasfiye durumlarıyla ilgili bilgiler verildi. Yanıtta, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen 11 bankanın ise adı dahi geçmedi.

Bu duruma oldukça sinirlenen FP'Li Uzunkaya, yaptığı açıklamada, "Son dönemde batan bankalarla ilgili sorularımıza dönemlerinde batan 11 banka yerine 94-95 yıllarında batan bankalarla ilgili bilgiler verilmesi, ayrıca batan bu 11 bankanın kimlere ne kadar kredi verdiği sorumuza "sır" kapsamında olduğu gerekçesiyle cevap verilmemesi son derece dikkat çekici ve ibret vericidir" dedi. Uzunkaya, aldığı yanıtı, "vurguncu-soyguncu taifesini kamuoyuna açıklamaktan kaçınmak" olarak nitelendirdi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle