GeriEkonomi Soros, Türkiye'de şeker-çikolata yatırımı peşinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soros, Türkiye'de şeker-çikolata yatırımı peşinde

Dünyanın 'para sihirbazı' olarak tanıdığı George Soros, 2003'te sıvı yağ işiyle adım attığı Türkiye gıda pazarında gözünü çikolata ve şekerleme alanına da dikti. Soros'un danışmanları, bugüne kadar Türkiye'de 23 şekerleme şirketini 'satın alma veya ortaklık' amacıyla inceledi.

UNILEVER'den 2003 yılında 'Yudum' ve 'Sırma' markalarını satın alarak gıda sektörüne adımını atan dünyaca ünlü 'para sihirbazı' George Soros, şimdi de Türk şekerleme ve çikolata sektörüne yatırım yapmaya hazırlanıyor. Danışmanları aracılığıyla yaklaşık 23 firmayla temas kuran Soros, ortaklık ve satın almalar konusunda araştırmalarda bulunuyor.

ELVAN GIDA:

Soros'un teklif götürdüğü firmalardan biri de yarım asırlık bir çikolata üreticisi olan Elvan Gıda Sanayi. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Hidayet Kadiroğlu, Soros'un danışmanlarının fabrikalarını incelediğini ve daha sonra da 'Ortaklık mı isterseniz, yoksa şirketinizi satmayı mı tercih edersiniz?' diye sorduklarını belirtti. Elvan Gıda'nın 3 kuşaktır aile şirketi olduğuna dikkat çeken Kadiroğlu, "Başta Amerika, Kanada, Uzakdoğu ve Güney Asya olmak üzere 80 ülkeye ihracat yapan bir aile şirketiyiz. Bu nedenle de onlara satmaya sıcak bakmadığımızı, ama işbirliğine açık olduğumuzu ilettik" diye konuştu.

23 FİRMAYLA GÖRÜŞTÜLER:

Kadiroğlu, Soros'un danışmanlarının ortaklık veya satın alma yöntemiyle Türkiye şekerleme ve çikolata pazarına giriş yapmayı planladıklarını ve her türlü seçeneği değerlendirdiklerini söyledi. Kadiroğlu, "Bize isim vermediler. Ancak sektörden yaklaşık 22-23 firmayla bizimle olduğu gibi bir ön görüşme yaptıklarını söylediler" diye konuştu.

TÜRKİYE'YE ÖZEL İLGİ:

Kadiroğlu, geçtiğimiz günlerde Soros'un Gürcistan'ın stratejik öneme sahip olan Batum Limanı'nı da satın aldığını hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti: "Soros ve ekibi Türkiye ile birlikte, Türki Cumhuriyetler'in de dahil olduğu coğrafya ile çok yakından ve özel olarak ilgileniyor. Çünkü Avrupa ve ABD ile karşılaştırıldığında burası onlar için bakir bir pazar. Yağ sektöründen sonra çikolata ve şekerleme sektörüne yönelik nabız yoklaması yapması da Türkiye'nin bu anlamda önemli üs olacağını gösteriyor. Soros'un en geç 2006'da Türkiye'de şekerleme söktörüne yönelik önemli bir operasyonu olacağını düşünüyorum."

KRAFT DA GELDİ:

2004'te 50 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen Kadiroğlu, "İhracatımızın yüzde 80'ini kendi markamızla yapıyoruz. Geriye kalan kısmını ise büyük markalar için özel üretim şeklinde gerçekleştiriyoruz" dedi. Dünya gıda devlerinden Kraft'la da üretime ilişkin görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Kadiroğlu, Milka çikolatalarının üretimi için anlaşmaya hazırlandıklarını belirtti. Kadiroğlu, eski Doğu Bloku ülkeleri ile Türki Cumhuriyetler'i yükselen pazarlar olarak değerlendirdiklerini dile getirerek, "Bu pazara ağırlık vermek için de 3 milyon Euro'luk yeni bir yatırıma hazırlanıyoruz. Amacımız bu pazarlara daha fazla mal satmak" diye konuştu.

Romanya'da 10 milyon dolarlık yatırım

BU
yılın ikinci yarısından itibaren Romanya'da 10 milyon dolarlık bir fabrika yatırımını hayata geçireceklerine işaret eden Elvan Gıda Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Hidayet Kadiroğlu, bu yeni yatırımla Balkan pazarına girmeyi hedeflediklerini kaydetti. Balkanlar'ın yanısıra ABD, Kanada ve Güney Amerika pazarlarının da büyük bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Kadiroğlu, "Öyle ki, Türk firmaları sadece bu pazarlara özel ürünler üretecek fabrikalar kurabilirler" dedi. Dünyanın dört bir yanına ihraç ettikleri ürünlerin bölgelere göre farklılıklar taşıdığını anlatan Kadiroğlu, "Afrika pazarında süt oranı yüksek ürünler, Rusya'da bitter çikolata çeşitleri, Azerbaycan'da şeker oranı yüksek ürünler, Balkanlar'da ise Avrupa kalitesine yakın ürünler talep görüyor" diye konuştu.

Çin'de yatırım için görüşmelere başladık

ÇİN
pazarının özellikle çikolata sektörü için çok büyük bir fırsat sunduğunu belirten Hidayet Kadiroğlu, şöyle konuştu: "Daha önce bazı Türk firmaları Çin'e yatırım yaptı ancak başarılı olamadı. Ama biz Çin'e yatırım yapmak için doğru zamanın şimdi olduğunu düşünüyoruz. Çinli bazı kuruluşlar Köln Fuarı'nda gelip bizimle Çin'de ortak bir fabrika kurmak için görüşme yaptılar. Bu hafta İstanbul'da bu yatırım üzerine daha detaylı bir görüşme yapıp, bunu karara bağlayacağız."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle