GeriEkonomi Soros: Rus memurun maaşını ben ödedim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soros: Rus memurun maaşını ben ödedim

Amerikalı finansör George Soros, ödeme güçlüğü içindeki Rus hükümetine memur maaşlarını ödemesi için geçen yaz birkaç yüz milyon dolar borç verdiğini açıkladı.

Vergi toplayamadığı ve öteki gelir kaynaklarından rantabl bir şekilde yararlanamadığı için büyük bir nakit sıkıntısı içine giren Rus hükümeti memur ve emeklilerin maaşlarını ödeyememişti.

Moskova'da Rus işadamlarıyla görüşen Soros ‘‘Çok sıkışmışlardı. Benim verdiğim nakitle maaşları ödediler’’ dedi.

Soros, ayrıca bu yıl Rusya'daki kütüphane ve müzeler ile sağlık ve eğitim programlarına 100 milyon dolar bağış yapacağını açıkladı.

Moskova'yı geçen sonbahardan bu yana ikinci kez ziyaret eden Soros, düzenlediği basın toplantısında, ‘‘Puşkin Projesi’’ adını verdiği yardım programı çerçevesinde, Rusya'daki yaklaşık 3500 il kütüphanesinin her birine yılda 1000'e yakın kitap bağışlayacağını bildirdi. Soros, ‘‘Umudum şu ki, benim desteğim varoldukça proje yaşayacak ve etkili olmaya devam edecektir’’ dedi.

Soros aralarında II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gören ünlü yazar Leo Tolstoy'un kır evinin de bulunduğu Rus müzelerini kurtarmak için, 5 milyon dolar katkıda bulunacağını belirtti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle