GeriEkonomi Soros bu kez doları vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soros bu kez doları vurdu

Dünya borsalarının kaderinin belirlendiği yer olan New York Menkul Kıymetler Borsası Wall Street'te, önceki gece yaşanan düşüş krizdeki Asya-Pasifik borsaları üzerinde soğuk duş etkisi yaptı. Asya borsalarının kalbi durumundaki Tokyo Borsası'nda, Nikkei Endeksi dün yüzde 1.53 geriledi.

New York Borsası'nda, bazı yatırımcıların Dow Jones Haber Ajansı'na uluslararası ünlü spekülatör George Soros'un yatırım fon grubunun yüklü miktarda Alman Markı satın alarak dolar sattığını bildirmesi üzerine dolar, Alman Markı karşısında son 9.5, Japon Yeni karşısında son 3.5 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Soros Yatırım Fonu Sözcüsü'nün daha sonra açıklamayı yalanlamasına rağmen New York Borsası'nda dolar, mark karşısında 1.75 marktan 1.7309 marka, yen karşısında da 137.50 yenden 135.40 yene düşmekten kurtulamadı.

DWall Street'te önceki gece yaşanan düşüş Asya-Pasifik borsalarında açılışta endeks tahtalarının düşmesine neden oldu. Asya-Pasifik borsalarını olumsuz etkileyen bir başka gelişme de Malezya'da siyasi ve ekonomik belirsizliğin tırmanışa geçmesi oldu. Malezya hükümetinin, Malezya hisselerinin yurt dışında satılmasını yasaklaması ilk etkisini komşu Singapur'un borsasında gösterdi. STI Endeksi yüzde 0.59 geriledi.

Borsalarda dün ne oldu?

Malezya 16.1

İstanbul 3.84

Moskova 2.57

Frankfurt 2.51

Hong Kong 2.31

Paris 1.71

Londra 1.38

Japonya - 1.62

Hong Kong - 1.42

Tayland - 0.09Yorumları Göster
Yorumları Gizle