GeriEkonomi Sony 2 milyar dolar zarar edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sony 2 milyar dolar zarar edecek

Sony 2 milyar dolar zarar edecek
refid:27220583 ilişkili resim dosyası

Sony’den büyük zarar sinyali… Dünya devi Sony mali yılın sonunda 2 milyar doları aşkın zarar etmesi bekleniyor.

Sony'nin mali yıl sonunda daha önce yapılan zarar tahminlerin 5 katı kadar daha fazla zarar edeceği açıkladı. Firma 2014 mali yılın sonunda 2.14 milyar dolar zarar etdebileceğini belirtti.

Piyasa değeri 21 milyar dolar olan Sony’nin mobil işinde Apple ve Samsung'un gerisinde kalmasıyla yüksek bir zarar elde edeceği belirtiliyor.

MOBİLDE APPLE-SAMSUNG'UN GERİSİNDE KALDI
Playstation 4'ü geçen sene içinde piyasaya sürmesine rağmen mobil telefon sektöründe Sony'nin rekabete cevap verememesi zararda büyük rol oynadı. Sony'den yapılan açıklamada mobil işinde yaşanan sert rekabetin büyük rol oynadığını şirketin mobil işindeki stratejisini yeniden gözden geçireceğini açıkladı. Şirket yaptığı açıklamada satış büyümesi yerine riski ve maliyeti azaltacak ve daha istikrarlı kâr sağlayacak yeni stratejinin uygulanacağını belirtti.

Sony'nin Xperia markasıyla yer aldığı mobil cihaz pazarında Apple ve Samsung'un hakimiyeti devam ediyor. Xperia özellikle ABD'de hedeflerin gerisinde kaldı. Sony yıllık satış tahminini de 50 milyon adetten 43 milyon adede düşürdü. Şirket kar zarar tablosuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada önümüzdeki dönemde daha az risk alarak iş yapacağını ifade etti. Firmanın zarar tahminini 5’e katlamasının ardından Sony hisseleri yüzde 1.8 düştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle