Sony 1.5 milyar dolara Ericsson’da tek patron oldu

Hürriyet Haber
28.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Japon teknoloji devi Sony, yüzde 50’sine sahip olduğu cep telefonu üreticisi Sony Ericsson’da tek patron oldu. Sony, İsveçli Ericsson’a yüzde 50 hisse için 1.5 milyar dolar ödedi. Şirket artık sadece Sony markasıyla cep telefonu üretecek.

Ericsson CEO’su Hans Vestberg, “Sony Ericsson’daki yüzde 50 hisseyi de satın alarak, mobil telefon işini tamamen üstlendiğimiz bir birim haline getirdik” dedi. Sony’nin Yönetim Kurulu Başkanı Howard Stringer de, “Bu anlaşma Sony için anlamlı ve sahip oldukları diğer ürünlere istedikleri zaman istedikleri yerde bağlanmak isteyen tüketiciler için fark yaratacak” diye konuştu.

Akıllı telefonlar değiştirdi

Cep telefonu pazarının son 10 yılda büyük değişim geçirdiğini anlatan Ericsson CEO’su Vetberg şunları söyledi: “Cep telefonu üreticilerinin ağırlıklı olarak akıllı telefon piyasasına odaklanması sonrasında, pazarda beklemediğimiz bir değişim yaşandı. Bugün  cep telefonu birimimizi Sony’ye bırakarak
Japon üreticinin tüketici elektroniğinin bir parçası haline gelmesini sağlıyoruz.”

Kablosuz teknoloji

İsveçli şirketin artık kablosuz internet için geliştirdiği teknolojilere odaklanacağını da anlatan Vestberg, “Kablosuz veri aktarımı konusunda sahip olduğumuz patentleri daha da geliştererek, iddiamızı sürdürmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Sony’nin, yeni anlaşma ile şirketin cep telefonları için geliştirdiği kablosuz internet teknolojisinin patent haklarına da sahip olma konusunda Ericsson ile anlaştığı ifade edildi. Satın almanın 2012 ocak ayında tamamlanacağı duyuruldu. Sony’nin satın alma için verdiği miktarın içinde pek çok patentin de bulunduğu kaydedildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı