GeriEkonomi Sonunda yola geldiler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sonunda yola geldiler

Hükümet Türk Telekom'da IMF'nin isteklerini yerine getirme kararı aldı.

Buna göre, öncelikle Türk Telekom'un Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olan İbrahim Hakkı Alptürk, başkanlık koltuğunu Nihat Özdemir'e bırakacak. Daha sonra yönetime özel sektörden iki kişi alınacak. Formül hemen IMF'ye iletildi.

Türkiye ile IMF arasında krize neden olan ve Türkiye'ye verilecek 1.5 milyar dolarlık kredinin askıya alınmasına neden olan Telekom krizi dün çözüldü. Koalisyon liderleri dün yaptıkları ‘Piyasaya Güven’ zirvesinde IMF'nin isteklerini kabul etti. Buna göre Telekom'da Yönetim Kurulu Başkanı ile Genel Müdür ayrı kişilerden oluşacak ve yönetim kurulu üye sayısı 7'den 9'a çıkarılarak, özel sektörden iki yeni üye getirilecek.

Alınan karar doğrultusunda Telekom Genel Kurulu bugün olağanüstü toplantıya çağrılacak. İki hafta önce olaylı Genel Kurul'un ardından gerçekleşen Yönetim Kurulu toplantısında Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen İbrahim Hakkı Alptürk, Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan ayrılacak. Alptürk'ten boşalan Yönetim Kurulu Başkanlığı'na da Oyak eski Genel Müdürü Nihat Özdemir getirilecek.

Özdemir, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ile Devlet Bakanı Kemal Derviş arasında Yönetim Kurulu'na atanacak üye konusunda tartışma çıkınca Başbakan Bülent Ecevit tarafından önerilen isim olarak öne çıkmıştı.

ÇÖZÜME ADIM ADIM

IMF, Telekom'de Genel Müdür ile Yönetim Kurulu Başkanlığına Alptürk'ün getirilmesine bir hafta önce tepki gösterdi. IMF, Türkiye'ye verilecek olan 1.5 milyar dolarlık kredinin ele alınacağı İcra Direktörleri Kurulu toplantısını bu nedenle süre belirtmeden ileri bir tarihe erteledi. IMF Başkanı Horst Köhler de Cumartesi günü Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği mektubunda bu duruma işaret ederek, hükümetten Telekom Yönetimi ile ilgili bir önlem almasını beklediklerini bildirdi.

Derviş'in ABD'de IMF yetkilileri ile yaptığı görüşme de sonuç getirmedi. Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ise IMF'nin istediğine rest çekip, böyle bir uygulamaya gitmeme yönünde eğilim gösterdi.

Bu durum piyasalarda dövizin yükselmesine ve borsanın düşmesine neden olunca, DSP'li Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan devreye girerek, MHP'nin ılımlı kanadında yer alan bakanlar Koray Aydın, Tunca Toskay ile yaptığı görüşmeler sonucunda, Yönetim Kurulu'na iki yeni üye atayıp genel müdür ilye yönetim kurulu başkanının iki ayrı isimden oluşmasının sağlanmasına dönük bir orta yol formülü geliştirdi.

Özkan, formülü önceki gün MHP lideri, Başbakan Yardımcı Devlet Bahçeli ile de görüştü. Sonuçta, Bahçeli de formüle olumlu yanıt verdi. Bahçeli, önceki gece IMF'nin talebine direnen Öksüz ile partide 3 saat görüşerek kendisini ikna etti.

MHP'den gelen olumlu sinyaller üzerine, liderler dün sabah piyasalar açılmadan biraraya gelip sorunun çözüldüğü konusunda piyasaları rahatlatıcı bir açıklamada bulunma kararı aldı.

ZİRVE GECİKİYOR

Liderler sabah saat 08.00'de biraraya gelme kararı almasına karşın, ANAP lideri Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın hafta sonu tatili için gittiği Bodrum'dan dönüşü gecikti. Başbakan Ecevit ile Başbakan Yardımcısı Özkan. sabah saat 08.00'de geldikleri Başbakanlıkta Yılmaz'ın dönüşünü bekledi. Bahçeli de bu sürede evinden kurmayları ile görüşmelerini sürdürdü.

Liderler öğle saatlerinde biraraya gelerek varılan uzlaşıyı ve IMF Başkanı Köhler'in mektubunu bir kez daha gözden geçirdi. Bu sırada Hazine Müsteşarlığında ekonomi üst yönetimi ile birarada bulunan Devlet Bakanı Derviş aracılığıyla da IMF ile temas kuruldu.

IMF'ye Yönetim Kurulu üye sayısının iki özel sektör temsilcisinin de katılımıyla 7'den 9'a çıkarılması niyeti iletildi. Ancak bunun bürokratik işlemler dolayısıyla 6 hafta süreceği belirtildi. Bunun için Genel Kurul'un bugün toplantıya çağırılacağı ve gerekli bürokratik işlemin başlatılması için karar alacağı bildirildi. Ayrıca, Türkiye'nin programı uygulamadaki samimiyetini göstermek için de Genel Kurul'da Alptürk'ün Yönetim Kurulu Başkanlığından ayrılacağı ve yerine özel sektör tecrübesi olan Özdemir'in getireleceği de iletildi. IMF, Türkiye'den gelen bu mesaja olumlu yanıt verdi. Görüşmeler sonucunda IMF, Türkiye'ye 1,5 milyar dolarlık kredinin serbest bırakılmasının ele alınacağı İcra Direktörleri Kurulu'nu toplantıya çağıracağı bildirimini iletti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle