GeriEkonomi Ünlü işadamı Zekeriya Mete tutuklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ünlü işadamı Zekeriya Mete tutuklandı

Ünlü işadamı Zekeriya Mete tutuklandı

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatı ile Bank Asya'ya 7.4 milyon lira yatırdıkları iddiası ile gözaltına alınan işadamlarından İstanbul Hububat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracat Birliği Başkanı Zekeriya Mete ve İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Alpaslan Arduç, dün akşam sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

FETÖ elebaşı Gülen'in talimatı ile Bank Asya'ya para yatırdıkları iddiasıyla bir hafta önce gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri dün tamamlandı.Ünlü işadamı Zekeriya Mete tutuklandı Adliyeye dün akşama doğru sevk edilen şüpheliler ile ilgili karar çıktı. 

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, şüphelilerden Mete ve Arduç'un "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanmasına karar verdi. 

YARDIMCILARI ADLİ KONTROLLE SERBEST 

Hakimlik, Mete ile birlikte gözaltına alınan Birlik Başkan Yardımcısı ise Sübet Çiçek'i ise adli kontrol şartı ile serbest bıraktı.

100 BİN LİRA DA KEFALET 
Gözaltına alınan bir diğer isim olan Birlik Başkan Yardımcısı Kazım Taycı ise, savcılığın adli kontrol talebi ile serbest bırakılması yönündeki karar doğrultusunda serbest bırakıldı. Hakkında yurt dışına çıkış yasağı alınan Taycı ayda bir imza verecek. Karara göre Taycı,100 bin TL de güvence bedeli yatıracak. Bank Asya'ya yatırıldığı iddia edilen paralara ilişkin hazırlanan belgelerde Taycı'nın imzasının bulunmadığı ifade edildi. Taycı'nın avukatının, adli kontrol kararına da bir haftalık yasal süre içinde itirazda bulunacağı öğrenildi.

ELVAN'IN PATRONU İÇİN YAKALAMA KARARI 

Soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Elvan Gıda'nın patronu Hidayet Kadiroğlu'na ise henüz ulaşılamadı.

7.4 MİLYON LİRA İDDİASI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada, FETÖ lideri Fetullah Gülen'in talimatından sonra Bank Asya'ya, 27 Ocak 2014'te İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nce 3 milyon 600 bin, 17 Haziran 2014'te ise birliğin alt birimi olan Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu'nca 3 milyon 800 bin lira yatırıldığı belirlenmişti.

Bu kapsamda, birlik ve grup hesapları üzerinden Bank Asya'ya 7 milyon 400 bin liranın 2 seferde aktarılmasıyla ilgili, aralarında birliğin eski yöneticilerinin de bulunduğu 8 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Ünlü işadamı Zekeriya Mete tutuklandı

Mete, 2010 yılından bu yana İstanbul Hububat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracat Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunuyor.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle