GeriEkonomi KİT'ler kadroya alınacak mı? Taşerona kadro için son durum bilgisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KİT'ler kadroya alınacak mı? Taşerona kadro için son durum bilgisi

KİT'ler kadroya alınacak mı? Taşerona kadro için son durum bilgisi

Taşeronda KİT'lere kadro verilip verilmeyeceği merakla sorgulanmaya devam ediyor. Başbakan Yıldırım tarafından son yapılan açıklamalarda konunun henüz ele alınmadığı, ilerleyen günlerde net olarak ele alınacağı bilgileri ortaya çıkarken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun açıklamasında ise sınav hakkında bazı kurallar yer aldı. Peki, taşerona kadro sınavı nasıl yapılacak? İşte, KİT'lere kadro verilecek mi sorusunun cevabı ve detaylı bilgiler

Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği, taşeron kadro düzenlemesinin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yoluyla hayata geçirileceği öğrenildi. Sınav soruları da yeniden gündeme geldi. Taşerona kadro konusundaki detayları açıklayan Sarıeroğlu, 'Kamuda şu anda işçi olarak girişte İşkur üzerinden gerçekleştiriliyor, bir sınav şekli var, ama bu sınav şekli böyle çok kuralları ağır bir sınav değil. ' demişti.

Taşerona kadro konusuyla ilgili en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri de sınav uygulamasına yönelik oldu.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron çalışanlar için bir sınav yapılacağını ancak bu sınavın İŞKUR tarafından yapılacağını ifade etmişti. Peki taşerona kadro sınavının detayları belli oldu mu? İşte taşerona kadroda son durum! 

Taşerona kadroyla ilgili belirsizler sürerken bazı yayınevlerinin soru bankaları yayımlaması kafalardaki soru işaretini çoğalttı. Daha önce yaptığı açıklamada kadro için yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacağı bilgisini veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron çalışanlar için bir sınav yapılacağını ancak bunun bir KPSS gibi olmayacağını İşkur tarafından yapılacağını söylemişti. 

İŞKUR YAPACAK

Sarıeroğlu, “Kamuda şu anda işçi olarak girişte İşkur üzerinden gerçekleştiriliyor, bir sınav şekli var, ama bu sınav şekli böyle çok kuralları ağır bir sınav değil. Ama bu kadar KPSS’yle herkesin girdiği bir memuriyet ya da kamuda çalışma imkanı varken toplum vicdanını da düşünerek böyle bir ara mekanizma koyacağız, bu sınavdan sonra da herkesin geçişini sağlamış olacağız” demişti. Sınavın yapılan işle ilgili olacağını belirten Sarıeoğlu, “Sınav, şu anda kamuda kadrolu işçilikle ilgili uygulanan bir prosedür. Zaten bundan sonra da biliyorsunuz taşeron uygulaması kalmayacağı için artık biz İşkur aracılığıyla Maliye Bakanlığımızın vereceği vizeyle kadrolu işçilerin alımını yapacağız ve burada da zaten halihazırdaki mevzuatımızda bir sınav kriteri var. Ama bu sınav böyle KPSS falan gibi bir sınav değil. Şartları gayet yapılacak işle alakalı olarak basit” diye konuşmuştu.

TAŞERON KONUSU HAKKINDA KİMLER NELER SÖYLEDİ?

Başbakan Binali Yıldırım'dan taşeron açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) personelinin kadroya alınmayacağı yönündeki haberlere ilişkin, "Taşeronların elbette daimi kadroya alınması ile ilgili çalışmalar hemen hemen tamamlanma aşamasına geldi. Biz henüz içeriği nedir, kimler vardır, kimler yoktur, böyle bir açıklama yapmış değiliz. Birkaç gün sonra mesele net olarak ortaya çıkacak. Onun için şu anda söylenenlere itibar etmeyin" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın taşeron düzenlemesine ilişkin açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstihdam Şurası'na katıldı.

İstihdam Şurası'nda taşeron düzenlemesine ilişkin de açıklama yapan Erdoğan, "Taşeronluk neydi? Adeta komisyonculuktu. Taşeron, çalıştırdığı işçiye ne veriyordu? İşte asgari ücret üzerinden meblağ. Kazanan kim? Kendisiydi. Pazarlığı yaparken de zaten öyle yapıyordu. Ama şimdi artık hükümetimizin böyle bir sorunu olmayacak, o bitti. Şimdi artık işçi olarak bu taşeronların yanında çalışanların hepsi istihdam edilmiş olacak ve böylece artık onların da bir derdi evelallah kalmadı." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu'ndan taşeron işçiye kadro konusunda açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, çocuk işçiliğine sıfır tolerans ilkesiyle yaklaştıklarını bildirdi.

Sarıeroğlu, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Sarıeroğlu, gençlerin istihdama katılımı konusunda ileriki dönemde hayata geçirecekleri çalışmalar olacağını belirterek, istihdam seferberliği kapsamında işbaşı eğitim programına daha çok gençlerin ilgi göstermesini beklediklerini ifade etti.

Kadın istihdamını da artırmak istediklerini söyleyen Sarıeroğlu, mesleki eğitim kurslarından son 12 yılda 753 bin kadının faydalandığını dile getirdi.

Çocuk işçiliği konusuna ilişkin soruyu da yanıtlayan Sarıeroğlu, "Biz çocuk işçiliğine sıfır tolerans ilkesiyle yaklaşıyoruz. Özellikle tarlada çalışan çocuklarla alakalı olarak son iki aydır denetim faliyetlerimizi gerek Sosyal Güvenlik Kurumumuz tarafından gerekse iş teftiş tarafından sürdürüyoruz." diye konuştu.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Yorumları Göster
Yorumları Gizle