GeriEkonomi Sanayi üretimiyle ilgili çok önemli rakam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayi üretimiyle ilgili çok önemli rakam

Sanayi üretimiyle ilgili çok önemli rakam

Üçüncü çeyreğin son ayı olan Eylül'de sanayi üretimindeki artışın arındırılmamış bazda yüzde 13.35 ile güçlü bir seyir izlemesi sonrası ekonomistler hem üçüncü çeyreğe, hem de 2017 yılına ilişkin büyüme tahminlerini yukarı revize ediyorlar.

Ekonomistler, yeni seri GSYH verileriyle birlikte sanayi üretimi ile büyüme arasındaki korelasyonun zayıflamakla birlikte devam ettiğine dikkat çekerken; sanayi üretimi verilerinin üçüncü çeyrek ve 2017'ye ilişkin güçlü bir büyümeye işaret ettiğini belirtiyorlar

Analistler, bir önceki yıl üçüncü çeyrekte yaşanan darbe girişiminin oluşturduğu baz etkisinin de desteğiyle muhtemelen çift haneli bir büyüme görüleceğini ifade ediyor. Ancak büyümenin kalitesine, kompozisyonuna ve finansmanına ilişkin endişelerin de devam ettiğine dikkat çekiyorlar.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Eylül'de mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0.6 artış gösterirken; takvim etkisinden arındırılmış artış bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10.4 oldu.

Verilere göre, arındırılmamış sanayi üretimi Eylül'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.35 arttı. Bu artışla birlikte arındırılmamış bazda sanayi üretimi artışı ilk çeyrekteki yüzde 1.7 ve ikinci çeyrekteki yüzde 2.1'in ardından üçüncü çeyrekte yüzde 13.7'ye yükseldi.

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, "Üçüncü çeyrek arındırılmamış sanayi üretimi yıllık büyümesi yüzde 13.7'ye ulaşarak güçlü bir büyümeye işaret etti. Bu bağlamda üçüncü çeyreğe yönelik yıllık büyüme tahminimizi yüzde 6.5'ten yüzde 10'a yükseltiyoruz. Yılın son çeyreğinde iktisadi faaliyetteki ivme kaybı beklentimize rağmen üçüncü çeyrek verisinde yaptığımız güçlü revizyon nedeniyle 2017 yılı büyüme tahminimizi ise yüzde 5.1'den yüzde 6'ya yükseltiyoruz" dedi.

Reuters'ın Ekim ayı ortasında 42 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre büyümenin 2017'de yüzde 5 ile OVP hedeflerinin hemen altında büyümesi bekleniyordu. Ancak ekonomistlerin yaptığı revizyonlar sonrası tahminlerin OVP'ye daha da yaklaşacağı öngörülürken ekonomi yetkilileri ise büyümenin yüzde 6'ya yaklaşmasının mümkün olduğunu belirtiyorlar.

Yatırım Finansman bugün açıklanan sanayi üretimi sonrası 2017 büyüme tahminini yüzde 5.2'ten yüzde 6.2'ye çekerken Halk Yatırım büyüme tahminini yüzde 5.1'den yüzde 5.6'ya çekti.

Reuters'ın 42 katılımcılı son anketinde yüzde 6.3 ile en yüksek beklentiye sahip olan Finansbank ise veri sonrası 2017 büyüme tahminini yüzde 6.3'te tuttu ancak veri sonrası tahmin üzerindeki risklerin ise yukarı yönlü olduğuna dikkat çekti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise veri sonrası yaptığı yazılı açıklamada sanayi üretiminin Eylül ayında da beklentilerin üzerinde bir artış sergilediğine dikkat çekerek, "Elde edilen veriler ülke büyümesinin yıl sonunda beklentilerin dahi bir miktar üzerinde olacağına işaret etmektedir... Özellikle dış talepteki toparlanma sanayi ürünleri ihracatını artırmış ve bu veriler sanayi üretimi rakamlarına yansımıştır" dedi ve ekledi:

"İç tüketimi artırmak üzere aldığımız tedbirler ve piyasaya güvenin yükselmesi iç talebin artmasına yardımcı olmuş ve çarkların daha da hızlı dönmesini sağlamıştır. Ayrıca, sermaye malı ve dayanıklı tüketim malındaki üretim artışı piyasalara güvenin tekrar geldiğini göstermektedir. İç talep artık düzene girmiştir. Geçtiğimiz dönemlerde ertelenen tüketim ve yatırım harcamalarının da devreye girmesiyle iç talep ve sanayi üretimi yüksek kalmaya devam edecektir."

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da yaptığı yazılı açıklamada, verilerin piyasa beklentilerinin üzerinde olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"Bu oran sanayicilerimizin yoluna emin adımlarla devam ettiğinin güçlü göstergesidir. Reel sektörde işler yolunda gitmekte, göstergeler de bunu teyit etmektedir... Bu veriler önümüzdeki dönemde özel kesim yatırımları için de olumlu sinyaller vermektedir."

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle