GeriEkonomi Son dakika... Başbakan Yıldırım'dan flaş döviz yorumu...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Başbakan Yıldırım'dan flaş döviz yorumu...

Son dakika... Başbakan Yıldırım'dan flaş döviz yorumu...

Türkiye Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım döviz açıklamasında bulundu. Yıldırım 'Bugün döviz kurları üzerinde manipülasyonları görüyoruz' ifadesinde bulundu.

İşte Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

Bugün döviz kurları üzerinde manipülasyonları görüyoruz. Türkiye ekonomisi sağlam temelleri ile güçlüdür. Şoklara dirençlidir. Bunu geçtiğimiz 15 yıl içerisinde gördük.

Spekülasyonlar döviz kurlarında kısa vadede bir dalgalanmaya sebep olmaktadır. Bu şoklara karşı direnç göstererek büyümesini sürdürüyor. Bundan sonra orta vadeli plan uygulaması çerçevesinde direncini daha da artacak. Uzun vadede felaket tellahlığı yapanlar yine ters köşe olacak.

Herkes müsterih olsun, yatırım planlarını değiştirmesin ileriye bakmaya devam etsin. Gelecek Türkiye'nin. 15 yılda küresel finans simsarlarının ayak oyunlarına rağmen Türkiye'yi 3'e katladık. Milli gelirlerimiz 300 milyar dolarlardan 800 milyar dolarların üzerine ve kişi başı milli gelirde 3 bin 200 dolardan 11 bin dolara yaklaşmıştır.

Moody's ne diyor? Güçlü ekonomik büyümesi ve yönetilebilir kamu borcu göstergeleri kredi için kilit öneme sahip olup, diğer ülkeler açısından örnek alınacak niteliktir. Bunu Türkiye için söylüyor. Onlar söyletmiyor, ekonomimiz söylüyor.

Bir takım kısa dönemli dalgalanmalara bakıp ümitsizliğe kapılmanızı istemiyorum.

Bizim döviz ihtiyacımız var. Finans tarafından biraz problemlerimiz var ama bunları hepsi çözülebilecek şeyler.

Bu ihtiyaç bir krize neden olmayacak.

Burada da ifade edildi: “Bankalar yüksek faizden hoşnut değilmiş.” Elinizi tutan mı var kardeşim. İndirin…

AYRINTILAR GELİYOR... 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle