GeriEkonomi Son dakika: Bakan Kurum açıkladı: Kentsel dönüşümde önemli bir süreci başlatacağız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika: Bakan Kurum açıkladı: Kentsel dönüşümde önemli bir süreci başlatacağız

Son dakika: Bakan Kurum açıkladı: Kentsel dönüşümde önemli bir süreci başlatacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 4 milyar liralık kredi kaynağı ile kentsel dönüşümde önemli bir süreci başlatacaklarını duyurdu.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak çalışmalar yapıldığını açıkladı. Tüm Türkiye’de valiliklere bir genelge gönderdiklerini, bu genelge kapsamında şehirdeki riskli alanların 3 ay içerisinde tespit edilerek kendilerine bildirilmesi talimatı verdiklerini anımsatan Bakan Kurum, “Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle bu tespit çalışmalarını yürütüyorlar. Bizim de yılda 300 bin, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1.5 milyon konutu yapacağımızı biliyorsunuz, ifade etmiştik ve yenilenmesi gereken 6.7 milyon konutumuzu da 20 yıl içerisinde dönüştürmek suretiyle Türkiye’de artık bir riskli bina olsun istemiyoruz” dedi.

KREDİ FAİZİNDE %50 HİBE

Dönüşüme hız kazandıracak çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Kurum, “Bu kapsamda kentsel dönüşüme kredi vermek üzere İller Bankası Genel Müdürlüğümüzde geçtiğimiz günlerde yasalaşan kanun kapsamında, kentsel dönüşüm projelerinde yüzde 50’ye kadar hibe desteği, kredi desteği vermek suretiyle yaklaşık 4 milyar liralık da kaynağı kentsel dönüşüm projelerine aktaracağız. Belediyelerimizle birlikte yürüteceğimiz, bizim Toplu Konut İdaresi eliyle yapacağımız 40 bin konutun haricinde, İller Bankası kanalıyla 4 milyar liralık bir kredi kaynağını da belediyelerimize vermek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız. Burada yüzde 50’ye kadar kredi faizinde hibe desteği vererek kentsel dönüşüm için önemli bir süreci de başlatmış olacağız” diye konuştu.

Dün Hatay’a giden Bakan Kurum, Hatay Valiliğini ziyaret ederek milletvekilleri, belediye başkanları ve kurum müdürleriyle bir araya geldi. Kentsel dönüşüm süreciyle ilgili, ilçelerdeki bazı mahallelerde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Kurum, bunların kentin özüne, kültürüne, yerel mimariye uygun örnek projeler olduğunu kaydetti. Hatay’ın bir taraftan sanayi bir taraftan da tarım şehri olduğunun altını çizen Kurum, tarım, turizm ve sanayinin geliştirilmesi için valilikle birlikte ortak çalışma yürüteceklerini anlattı. Hatayspor’a yeni bir stat yaptıklarının altını çizen Kurum, TOKİ eliyle yapılan inşaatın, ekim ayı içerisinde tamamlanacağını aktardı. Eski stadın bulunduğu alanın da millet bahçesi olacağını hatırlatan Kurum, bunun projesinin de Hatay’a kazandırılacağını söyledi.

 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (01.03.2019)
Yorumları Göster
Yorumları Gizle