GeriEkonomi Şömineciler kralına veda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şömineciler kralına veda

Şömineciler kralına veda

Sanayi ve makine mühendisi Hürsan Şömine’nin kurucusu Ali Araptarlı 72 yaşında hayatını kaybetti. Araptarlı, dün Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Türkiye’nin ilk şömine fabrikasını kuran Araptarlı “şömineciler kralı” olarak biliniyordu. Farklı tasarımlarıyla dünya şömine liginin zirvesine çıkan Ali Araptarlı, Avrupa’dan Ortadoğu’ya 30’dan fazla ülkeye şömine ihracatı gerçekleştiriyordu.

Araptarlı, şömine üretimi ile Avrupalı dev şirketler ile rekabet ediyordu. Şömine üretiminin merkezi Fransa’ya bile ihracat yapan Ali Araptarlı, dünyanın önde gelen liderlerine ve tarihi saraylara da şömine üretti. Araptarlı, başarı sırlarını ise şu sözlerle anlatmıştı: “Avrupa’nın en önde gelen şömine firmalarının ürünleriyle rekabet edecek kalitede ürünleri ortaya çıkardık. Bizi rakiplerden ayıran en önemli fark tasarımlarımız oldu. Şömine iç hazneleri, barbekü hazneleri ve aksesuvarları dışında, 800’ün üzerinde dış giydirme modeli ile müşterilerimize geniş bir seçim alanı sunduk. Kişiye özel model tasarımı ve üretimi yaptık. Dış giydirme imalatlarında mermer, granit, doğal taş, ahşap gibi malzemeleri kullandık.”

Antep savunması kahramanlarından Semt Reisi, İstiklal Madalyası sahibi Araptarlı Hasan’ın oğlu olan Ali Araptarlı, Gaziantep’le ilgili birçok kültür ve sanat derneğinin de kurucusuydu ve Galatasaray Divan Kurulu üyesiydi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle